Polskie Radio
Section05

NAUKA

NASA i ESA potwierdzają: Ziemia uniknie kolizji z asteroidą. Ale co z Księżycem?

Jeszcze kilka tygodni temu brzmiało to jak scenariusz filmu katastroficznego – odkryta pod koniec 2024 roku asteroida 2024 YR4 znalazła się na szczycie listy potencjalnych zagrożeń dla naszej planety. Naukowcy z NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oceniali, że istnieje aż 3-procentowe prawdopodobieństwo kolizji z Ziemią w grudniu 2032 roku. Jednak najnowsze badania rozwiewają te obawy – Ziemia może spać spokojnie.
Zobacz więcej na temat:  NASA kosmos esa księżyc

Przełom w badaniach mózgu. "To klucz do zbadania autyzmu"

Naukowcy z Chin dowodzą, że w ludzkim mózgu znajdują się trzy ukryte "autostrady informacyjne", a większość struktur mózgowych tworzy się wokół nich. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym "The Journal of Neuroscience" na początku lutego. Odkrycie to ma ułatwić badanie zaburzeń w pracy mózgu, takich jak dysleksja, autyzm, a także poważnych chorób: Alzheimera czy schizofrenii.
Zobacz więcej na temat:  mózg Chiny choroba Alzheimera autyzm schizofrenia człowiek naukowcy Polskie Radio 24 ŚWIAT

Czy można poprawić pamięć seniora? Ważne badania polskiego naukowca

Starzenie się ludzi jest coraz ważniejszym tematem dla naukowców z całego świata. - To dotyczy każdego z nas i całego społeczeństwa, które żyje dłużej, ale nie starzeje się wcale lepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Kucewicz, szef Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i badacz przyczyn chorób neurodegeneracyjnych w Mayo Clinic w USA.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Michał Kucewicz zdrowie pamięć Zobacz także mózg

Nie Gutenberg, a chiński rzemieślnik Bi Sheng. Kto tak naprawdę wynalazł ruchomą czcionkę?

Johannes Gutenberg bywa błędnie uważany za wynalazcę ruchomej czcionki. Ponad 400 lat wcześniej, w roku 1041, na taki pomysł wpadł pewien chiński rzemieślnik, Bi Sheng. Czcionki dla pojedynczych znaków tworzył w wypalanej glinie, a następnie ciasno układał w żelaznej ramie, która tworzyła matrycę. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Johannes Gutenberg Bi Sheng Chiny Katarzyna Kobylecka

Szubienica - nieodłączny element każdego średniowiecznego miasta

Szubienice stawiano na wzgórzach nieopodal murów miejskich, by skazańcy byli widoczni z daleka jako przestroga dla wszystkich łamiących prawo. Przez pięć lat na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzono projekt badawczy, którego celem była odnalezienie tego rodzaju miejsc kaźni zlokalizowanych niegdyś na Dolnym Śląsku. Właśnie ukazała się praca podsumowująca te badania. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka średniowiecze badania historie Zobacz także gutenberg