Polskie Radio
Section05
Niemcy

Agnieszka Cubała: opowieść kobiet o powstaniu jest zupełnie inna niż opowieść mężczyzn

- Gdy mężczyźni opowiadają o wojnie, mówią przede wszystkim o aspektach militarnych, o dowódcach, o polityce. Zupełnie inna jest opowieść kobiet, pod warunkiem, że pozwolą dopuścić do głosu swoją kobiecość - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Cubała, autorka książki "Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy historia Polski

Prof. Kucharczyk: w 1939 roku do Polski weszli Niemcy wychowani na antypolonizmie

- Niemcy, którzy przyszli na nasze ziemie we wrześniu 1939 roku, to było pokolenie wychowane na antypolonizmie Republiki Weimarskiej. To byli inni Niemcy niż ci zapamiętani przez Polaków z czasów pierwszej wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy historia Polski Tadeusz Płużański

Politolog: wiedza o Powstaniu Warszawskim w Niemczech jest znikoma

Wiedza Niemców na temat Powstania Warszawskiego nadal jest znikoma - mówi PAP prof. Jerzy Maćków z Uniwersytetu w Ratyzbonie. Profesor ocenia jednocześnie, że coraz częstsze gesty na płaszczyźnie politycznej (np. obniżanie 1 sierpnia flagi do połowy masztu przez niemiecką ambasadę) to też efekt wzrostu znaczenia politycznego i gospodarczego Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Powstanie Warszawskie Europa

Wycofanie żołnierzy USA z Niemiec. Poseł PiS: to nie jest nic zaskakującego

- Informacja o wycofaniu z Niemiec przez USA 12 tys. swoich żołnierzy, z czego ponad połowa wróci do swojego kraju, choć niedobra, nie jest zaskakująca. Skoro Niemcy stwierdziły, że nie będą podnosić finansowania w ramach państw NATO, to nic dziwnego, że Stany Zjednoczone podjęły taką decyzję - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartosz Kownacki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Bartosz Kownacki wojsko USA MON Niemcy Rafał Trzaskowski Lech Kaczyński