Polskie Radio
Section05
OZE

Nowelizacja ustawy o OZE. Minister Buda: instalacja w zabudowie wielorodzinnej to wymierne oszczędności

Szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej przełoży się na oszczędności finansowe i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do noweli ustawy o OZE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energetyka OZE Ministerstwo Rozwoju społeczeństwo Waldemar Buda

Sejm znowelizował ustawę o OZE. Bez rewolucji, choć jest kilka istotnych zmian

Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych. W nowych przepisach pojawiają się m.in. instytucja prosumenta lokatorskiego, co ma ułatwić rozliczenia w przypadku źródeł OZE zamontowanych na budynkach wielolokalowych, np. blokach mieszkalnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE ustawa ekologia odnawialne źródła energii energetyka fotowoltaika POLSKA

Premier: w Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel infografika społeczeństwo infrastruktura wiatr ekologia OZE porty

Eksperci: teraz Turowa nie zamkniemy, ale bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości jest wyzwaniem

Tu i teraz likwidacja czy nawet zaprzestanie czasowe wydobycia w kopalni Turów nie jest możliwe ani ze względów technologicznych, ani społecznych, ani z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ale trzeba spojrzeć szerzej na efektywność kopalni i inwestować w te, gdzie wydobycie jest opłacalne, też jeżeli chodzi o węgiel kamienny - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Paweł Pelc, radca prawny. Mieli natomiast odrębne zdania na temat użyteczności OZE i szans zastępowania nimi węgla, którym dysponujemy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka kopalnia Turów węgiel OZE bezpieczeństwo energetyczne

"Suwerenność energetyczna była, jest i będzie naszym priorytetem". Minister klimatu na Kongresie 590

- Suwerenność energetyczna była naszym priorytetem od zawsze; dla rządu niezależność energetyczna była, jest i będzie priorytetem - podkreśliła podczas Kongresu 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska energia elektryczna energetyka energia atomowa energia odnawialna LNG gaz ropa naftowa POLSKA OZE Kongres 590

ART. SPONSOROWANY Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Przedsiębiorcy już od 13 czerwca mogą składać wnioski o premię ekologiczną FENG

Premia ekologiczna to dotacja w Kredycie ekologicznym FENG, która polega na wsparciu firm w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną. Inwestycje mogą dotyczyć modernizacji posiadanej infrastruktury. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o premie w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Zobacz więcej na temat:  bank małe i srednie przedsiębiorstwo ekologia OZE energia odnawialna energia GOSPODARKA

Eksperci: przed zimą i przywróceniem standardowego VAT na żywność lepiej nie obniżać stóp procentowych

Choć słychać, że w RPP jest trend do obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, to jednak nie byłby to dobry ruch. Zima to okres ogromnej niepewności energetycznej. Lepiej go przeczekać i dopiero wiosną 2024 roku zdecydować o stopach. Trzeba też patrzeć jak na inflację wpłynie rezygnacja z obowiązujących jeszcze tarcz jak np. zerowy VAT na żywność, bo jego powrót do standardowych stawek wpłynie na podwyżkę cen - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Rucińskie, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb deficyt budżetowy OZE budżet Polski

Mała elektrownia wiatrowa w ramach programu "Mój Prąd"? Wiceszef NFOŚiGW: analizujemy kolejne komponenty

Analizujemy, czy do programu "Mój Prąd" dołączyć kolejny komponent w postaci dofinansowania do małych przydomowych elektrowni wiatrowych - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Podkreślił, że na razie nie ma w Polsce dużego zainteresowania takim rodzajem energetyki prosumenckiej, ale ten rynek się rozwija.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia odnawialna OZE NFOŚiGW dofinansowanie panele słoneczne