Polskie Radio
Section05

PRL

"Bez WZZ na Wybrzeżu nie powstałaby Solidarność”

„Bez Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu nie powstałaby Solidarność” - twierdzi wielu działaczy antykomunistycznych z czasów PRL. O powstaniu i działalności WZZ na Wybrzeżu mówił w rozmowie z reporterem Polskiego Radia Dawidem Grygorcewiczem Andrzej Kołodziej - jeden z członków WZZ Wybrzeża, późniejszy organizator strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, członek NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Wolne Związki Zawodowe Gdańsk historia Polski komunizm Andrzej Kołodziej

40 lat WZZ Wybrzeża. Rozmowa z Andrzejem i Joanną Gwiazdami

40 lat temu, 29 kwietnia 1978 roku, w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W ten sposób narodził się ruch, który zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Działaczami WZZ Wybrzeża byli m.in. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, którzy w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówili o funkcjonowaniu organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wolne Związki Zawodowe Gdańsk Andrzej Gwiazda Joanna Gwiazda historia Polski komunizm

„Skorpion” – seryjny morderca i postrach Trójmiasta

Jeden z najbardziej krwawych seryjnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Paweł Tuchlin „Skorpion”, w bestialski sposób zamordował 9 kobiet, a 11 innych, które ocalały z napadów, uczynił kalekami. W audycji „Między Kropkami” rozmowa z Krzysztofem Wójcikiem, autorem książki „Skorpion”, psychologicznej opowieści o człowieku, który w latach 1975-1983 budził grozę wśród kobiet z okolic Trójmiasta.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo milicja historia PRL literatura polska

Krzysztof Wyszkowski: SB rozpracowywała mnie już od 1975

29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W Polskim Radiu 24, m.in. o formowaniu się organizacji, a także działaniach Służby Bezpieczeństwa PRL przeciwko niej, mówił współzałożyciel WZZ, Krzysztof Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Wolne Związki Zawodowe historia Polski komunizm Krzysztof Wyszkowski Komitet Obrony Robotników służba bezpieczeństwa Lech Wałęsa Andrzej Gwiazda Kazimierz Świtoń

Zarząd Ochrony Funkcjonariuszy - obce ciało w resorcie

O przestępczości zorganizowanej w PRL-u krążą legendy, w Polsce Ludowej był to temat tabu. Zarząd Ochrony Funkcjonariuszy, który zajmował się wyłapywaniem osób zajmujących się działalnością przestępczą wśród funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa powstał dopiero w 1984 roku. O przestępczości zorganizowanej w PRL-u oraz o ZOF mówił w audycji Kulisy Spraw dr Daniel Wicenty, p.o. naczelnika Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, współautor książki „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach 70-tych i 80-tych XX wieku”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 milicja MSW Czesław Kiszczak