Polskie Radio
Section05

Paryż

"Blask Montparnasse'u". Sylwia Zientek tropem bohemy międzywojennego Paryża

- Artystki i artyści z Montparnasse'u to były osoby, które emigrowały i bardzo często spędzały w Paryżu resztę swojego życia, miały często obywatelstwo francuskie. Więc formalnie byli obywatelami obcego kraju i w czasach PRL-u nie mieli szansy być potraktowani jako polscy artyści - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Blask Montparnasse'u".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Sylwia Zientek SZTUKA KULTURA KSIĄŻKA Dwójka emigracja

Z magazynów Musée d'Orsay na wystawę stałą. Rok Olgi Boznańskiej w Paryżu

- Z okazji Roku Olgi Boznańskiej we współpracy z Ewą Bobrowską zainspirowaliśmy Musée d'Orsay, żeby ze swoich magazynów wyjęło 3 prace malarki i przedstawiło je szerszej publiczności. Znajdują się w tej chwili w sali nr 69. Bardzo się z tego cieszymy. Muzeum to co roku odwiedzają miliony osób. Daje to Oldze Boznańskiej ogromną widoczność - mówiła w Dwójce Joanna Wajda, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Joachim Ciecierski Dwójka Musee d'Orsay malarstwo SZTUKA KULTURA Rok Olgi Boznańskiej Instytut Polski Joanna Wajda

Olga Boznańska – malarka, której nie doceniła Polska, ale pokochał Paryż

Zaczęła malować jako sześciolatka pod okiem matki. Zafascynowana portretami, zawsze zaczynała od oczu – bo to w nich widziała duszę. W Krakowie była krytykowana, w Monachium zachwycano się jej talentem, ale to w Paryżu zrobiła prawdziwą karierę. O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, opowiedziała nam Joanna Wajda, dyrektorka Polskiego Instytutu w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Olga Boznańska malarstwo

Paryskie katakumby. Podziemny cmentarz zbudowany z kości

Przed wejściem dla turystów widnieje napis: "Stój! To imperium śmierci!". Tego ostrzeżenia brak przed nielegalnymi włazami. Niejeden śmiałek, który z nich korzysta, gubi się w podziemnym labiryncie. Ale nigdy nie jest sam. Towarzystwa dotrzymuje mu sześć milionów szkieletów. Kilka metrów pod paryskimi ulicami spotkamy bowiem więcej paryżan, niż na powierzchni.
Zobacz więcej na temat:  śmierć pogrzeby kości historia Europy średniowiecze oświecenie

Warszawa czeka na młodych Polaków z całego świata. Wkrótce POLONIA_CAMP 2025

POLONIA_CAMP 2025 to wyjątkowe wydarzenie skierowane do młodych osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju. W dniach 17–20 lipca 2025 roku kampus Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie stanie się centrum spotkań, integracji i wymiany doświadczeń dla 1000 uczestników z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Senat Polonia Polacy za granicą nowe technologie Zaolzie

Najstarsza książnica poza granicami kraju. Biblioteka Polska w Paryżu

Biblioteka Polska w Paryżu (fr. Bibliothèque polonaise à Paris) założona została w 1838 roku przez m.in. księcia Adama Jerzego Czartoryskiego i Juliana Ursyna Niemcewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji. Miała za zadanie zbieraćm ocalałe od grabieży i zniszczeń, polskie książki i pamiątki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Biblioteka Polska Narodowy Program Rozwoju Humanistyki Adam Mickiewicz Fryderyk Chopin KULTURA dziedzictwo narodowe Aldona Łaniewska-Wołłk