Polskie Radio
Section05
Polska Fundacja Narodowa

„Polska Fundacja Narodowa nie udowodniła racji swojego bytu”

– Mam pretensje o to, że Prawo i Sprawiedliwość, które zbudowało narzędzie do budowania polskiej narracji historycznej, nie wykorzystuje go – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Piotr Apel. Poseł Kukiz’15 w ten sposób ocenił funkcjonowanie Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Apel Kukiz'15 Polska Fundacja Narodowa Witold Pilecki IPN Holokaust historia Polski II wojna światowa

"Trzeba stać na straży dobrego imienia Polski"

- Ten spór prędzej czy później doszedłby do takiego stanu. Ta ustawa leżała w Sejmie od roku, przeciąganie sprawy nie przynosi dobrych skutków. Mogliśmy się spodziewać takich reakcji, nasza dyplomacja powinna to przewidzieć. Polska nie prowadziła polityki historycznej, uważano, że to nie leży w naszym interesie. Mam nadzieję, że prezydent podpisze tę ustawę, nie powinniśmy się cofać w tej kwestii – mówiła w audycji 24 Pytania Elżbieta Zielińska z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Izrael Holokaust II wojna światowa prezydent Andrzej Duda Instytut Pamięci Narodowej Polska Fundacja Narodowa Elżbieta Zielińska

Kampania "Sprawiedliwe sądy". Komentarze publicystów

Polska Fundacja Narodowa jest autonomiczną fundacją i jej decyzja w sprawie kampanii "Sprawiedliwe sądy" również była autonomiczna - powiedział w Sejmie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przyznał jednak, że przedsięwzięcie powstało na prośbę rządu. O kampanii PFN mówili w audycji Debata Dnia Maciej Chudkiewicz („Tygodnik Solidarność”) i Artur Celiński („Res Publica Nowa”).
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Polska Fundacja Narodowa Beata Szydło

60 sędziów wyłączonych z orzekania ws. J.Koska-Janusz-Ziobro

„Sąd Apelacyjny w Warszawie wyłączył około 60 sędziów Sądu Okręgowego z orzekania w sprawie, w której sędzia Justyna Koska-Janusz pozwała ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę o ochronę dóbr osobistych” - dowiedziała się IAR. O tym, a także o kontrowersjach wokół reformy sądownictwa mówił w audycji Gorący Temat adwokat mec. Artur Wdowczyk.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo reforma sądownictwa Polska Fundacja Narodowa Artur Wdowczyk

Kontrowersje wokół kampanii "Sprawiedliwe sądy"

PO chce, by sejmowa komisja skarbu zajęła się finansowaniem Polskiej Fundacji Narodowej, która realizuje kampanię "Sprawiedliwe sądy". Posłowie PO zapowiedzieli w czwartek złożenie wniosku w tej sprawie. Zażądali też wstrzymania transferów pieniędzy z państwowych spółek do PFN. O kampanii w Debacie Dnia mówili Joanna Miziołek (Wprost) i Karol Gac (DoRzeczy.pl).
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Polska Fundacja Narodowa sądownictwo

Debata Poranka: Emocje wokół kampanii „Sprawiedliwość”

„Naszym celem jest kampania prawdy o stanie sądownictwa i rzetelnej informacji o tym, czego dotyczą zmiany w wymiarze sprawiedliwości” - powiedział prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Andrzej Jurkiewicz. Partie opozycyjne protestują przeciwko finansowaniu przez Polską Fundację Narodową kampanii informacyjnej rządu w sprawie reformy sądownictwa. O kampanii „Sprawiedliwość” mówili w audycji Debata Poranka publicystka Katarzyna Kozłowska i Piotr Nisztor („Gazeta Polska Codziennie”).
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Beata Szydło Piotr Gliński Polska Fundacja Narodowa