Polskie Radio
Section05
Prawo i Sprawiedliwość

Bielan o spadku PiS w sondażach: to nie jest zaskoczenie

- Spodziewaliśmy się efektu spadku wyników sondażowych, Jarosław Kaczyński o nim mówił bezpośrednio po zakończeniu szczytu w Brukseli, jeszcze zanim jakikolwiek sondaż został opublikowany. To nie jest zaskoczenie. Natomiast pytanie, czy w tak ważnych sprawach, jak przyszłość UE, należy kierować się bieżącymi sondażami. Myślę, że nie - mówił na antenie radiowej Trójki Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bielan Paweł Lisicki Trójka sondaże Grzegorz Schetyna Donald Tusk Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Unia Europejska

Podsumowanie Tygodnia: uczniowie uwikłani w strajk

Ogólnopolski strajk nauczycieli, atak w Łucku na polski konsulat, spotkanie Duda-Macierewicz – to wydarzenia tygodnia, które komentowali w Polskim Radiu 24 Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej), Alina Petrowa-Wasilewicz (Katolicka Agencja Informacyjna), Janusz Schwertner (Onet.pl) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej Związek Nauczycielstwa Polskiego strajki PiS Prawo i Sprawiedliwość reforma szkolnictwa Łuck Ukraina Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

"Program Rodzina 500 Plus zredukował ubóstwo dzieci"

1 kwietnia obchodzimy pierwszą rocznicę wdrożenia programu "Rodzina 500+". – Program zredukował o 94 proc. skrajne ubóstwo wśród najmłodszych. To fenomenalny efekt 500 Plus. Rok 2016 przejdzie do historii Polski jako ten, w którym udało się wreszcie zlikwidować niemal całkowicie nędzę polskich dzieci – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rodziny Bartosz Marczuk Prawo i Sprawiedliwość program 500+

Politolodzy o sondażach: to sygnał dla PiS, że konieczna jest korekta polityki

Według najnowszych sondaży PiS traci poparcie wśród Polaków. - Jest to sygnał dla Prawa i Sprawiedliwości, że konieczna jest korekta polityki rządu – mówi prof. Ewa Marciniak. Z kolei dr Spasimir Domaradzki zauważa, że wizerunkowi PiS nie pomaga konflikt na linii prezydent - szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość sondaże strajki Ministerstwo Obrony Narodowej nauczyciel Antoni Macierewicz Andrzej Duda

Śledztwo ws. Smoleńska. "Abdykowało państwo polskie"

 - Polska dobrowolnie oddała śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej w ręce Rosji, która była producentem samolotu, na której lotnisku wydarzyła się katastrofa i której kontrolerzy powietrzni sprowadzali maszynę na lotnisko. Oddając Rosji śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej abdykowało państwo polskie – powiedział w programie 24 Pytania poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak. Gość mówił także w programie o pracy sejmowej komisji ds. katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Rosja katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Smoleńsk Prawo i Sprawiedliwość katastrofa w Smoleńsku PiS Donald Tusk POLSKA

"Rządowi polskiemu nie chodzi o wywoływanie awantury w UE"

- Płynięcie Polski w głównym nurcie, w momencie gdy Angela Merkel zapraszała imigrantów, doprowadziło do sytuacji, do której doprowadziło. Gdybyśmy wtedy bardzo stanowczym głosem powiedzieli, że to jest błąd i droga donikąd, gdyby Donald Tusk zwołał posiedzenie Rady Europejskiej to być może Europa tak daleko by nie zabrnęła. Niestety zabrnęła, bo m.in. rząd premier Ewy Kopacz siedział cicho – powiedział w programie 24 Pytania europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Odniósł się także do wyników referendum przeprowadzonego w podwarszawskim Legionowie dotyczącym planów przyłączenia gminy Legionowo do Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Zbigniew Kuźmiuk Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Angela Merkel uchodźcy kryzys w Unii Europejskiej Niemcy imigranci w Europie Ewa Kopacz Legionowo

Założenia i oczekiwania wobec rządowej polityki senioralnej

Bezpieczeństwo, solidarność i uczestnictwo. To trzy filary, na których będzie opierać się polityka społeczna wobec osób starszych - zapowiedziała wiceminister rodziny Elżbieta Bojanowska. W pracach nad tym dokumentem przyjęto wiek 70 lat jako cezurę starości. Polityka społeczna wobec osób starszych - w horyzoncie czasowym do 2030 roku - ma określić długofalowe, systemowe działania państwa oraz innych podmiotów. O polityce senioralnej mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński, prorektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  emerytura Prawo i Sprawiedliwość

Przywódcy UE w Rzymie. "Nie będzie szybkich decyzji"

Podczas sobotniego, jubileuszowego szczytu Unii Europejskiej w Rzymie ma zostać podpisana deklaracja dotycząca przyszłości Wspólnoty. W Debacie Poranka o funkcjonowaniu UE rozmawiali Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego i Jakub Dymek z "Krytyki Politycznej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska NATO Rzym Beata Płomecka Łukasz Sobolewski

"Lex Szyszko to wielka szkoda dla polskich drzew"

– Uchwalenie „Lex Szyszko” stało się z wielką szkodą dla polskich drzew, nie tylko tych pojedynczych na prywatnych posesjach, ale też całych lasów. Wycięcie czterech hektarów lasu w Łebie to naprawdę duży ból serca – mówiła w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Jan Szyszko ministerstwo środowiska PiS Puszcza Białowieska

Wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Konsultacje

W Sejmie ma się w środę odbyć kolejna runda konsultacji klubów opozycyjnych w sprawie wniosku Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Po wtorkowym spotkaniu przedstawicieli PO i PSL, tym razem dojdzie do rozmów Platformy z Nowoczesną. Sytuację komentował w audycji Punkt Widzenia politolog Andrzej Pomarański.
Zobacz więcej na temat:  rząd Beaty Szydło Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Nowoczesna

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej zmieni na lepsze polską dyplomację?

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej zakłada, że w służbie dyplomatycznej nie może być zatrudniona osoba, która od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 pracowała, pełniła służbę lub była współpracownikiem organów bezpieczeństwa Polski Ludowej. Dotyczyć ma to także członków rodziny dyplomaty np. żony ambasadora czy konsula.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski MSZ Kukiz'15 Marcin Święcicki Platforma Obywatelska Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość dyplomacja

"Nie można prowadzić polityki, opierając się o sondaże"

- My mieliśmy przez parę lat takich premierów, poprzednią władzę, która opierała się o sondaże. Patrzyli, co w poniedziałek Polaków dotknęło i przez cały tydzień o tym opowiadali. Nic z tego nie wynikało i nie miało nic wspólnego z dobrem państwa i wiemy, jak te rządy po 8 latach się skończyły - mówił na antenie radiowej Jedynki Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Szefernaker sondaż Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska