Polskie Radio
Section05

Rosja

Ważne ustalenia szczytu NATO. Groźby Trumpa poskutkują?

- Polska ma swój istotny interes, żeby ciężary były dźwigane proporcjonalnie, bo inaczej ten sojusz będzie skuteczny na papierze, a nie w przypadku ewentualnych konfliktów hybrydowych, które są rozpatrywane jako przyszły teatr działań zbrojnych w Europie - mówił w Polskim Radiu 24, Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy" i "Wirtualnej Polski", komentując zakończony w Brukseli szczyt NATO, poświęcony zwiększeniu wydatków na obronność. W Polskim Radiu 24 ustalenia szczytu NATO komentował również prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  polityka NATO szczyt NATO Nord Stream 2 Donald Trump Niemcy gaz ziemny gaz łupkowy

Bruksela: spór o wydatki na szczycie NATO

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę przywódcom krajów NATO na zamkniętej sesji, że chce, by zwiększyli oni wydatki obronne nie do 2, ale do 4 proc. PKB. Sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że najpierw trzeba dojść do uzgodnionych 2 proc. PKB. Szczyt NATO komentowali goście PR24: Michał Baranowski, szef Warszawskiego Biura German Marshall Fund Michał Baranowski oraz dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bruksela NATO Donald Trump Angela Merkel Nord Stream 2

Niemcy-USA: cicha wojna o rosyjski gaz czy populistyczna gra słów?

- Rozgrywka o rynek gazowy jest bardzo brutalna, a jak wskazywali niektórzy niemieccy politycy, kupując rosyjski gaz finansujemy rosyjskie zbrojenia - mówił w audycji "Świat w powiększeniu" w Polskim Radiu 24, prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, komentując ostatnio napięte relacje Stanów Zjednoczonych z Niemcami. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Stany Zjednoczone Donald Trump Angela Merkel Nord Stream 2 gaz łupkowy Paweł Lekki

Szczyt NATO. W tle podziały między sojusznikami i Ukraina

Rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO. Podczas spotkania w Brukseli przywódcy mają m.in. rozmawiać o wzmacnianiu systemu obronnego i sił reagowania Sojuszu, reformie struktur dowódczych NATO i większych wydatkach na obronność. Jednak pomiędzy poszczególnymi krajami nie ma jedności w niektórych sprawach. O tym w Polskim Radiu 24 mówili Witold Repetowicz (Defence24.pl), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i Andrzej Potocki (Sieci Prawdy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO szczyt NATO Turcja USA Polityka zagraniczna Polski

Polityczne skutki budowy gazociągu Nord Stream

Przeciwko budowie drugiej nitki gazociągu Nord Stream protestują m.in. Polska i kraje bałtyckie, twierdząc, że zwiększy on zależność Europy od dostaw rosyjskiego gazu. Zdaniem Komisji Europejskiej, projekt nie jest zgodny z celami Unii Energetycznej. Sytuację wokół Nord Stream komentował w Polskim Radiu Szymon Zaręba (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) współautor najnowszego raportu na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Nord Stream 2

Mimo porażki drużyny mundial zwycięstwem Rosji?

– Cel mundialu zmienił się od 2010 roku, kiedy Rosja otrzymała prawo organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 2018. Zmienił się po agresji na Ukrainę, zagarnięciu Krymu, zastrzeleniu Borysa Niemcowa. To ma być piękna pocztówka do świata "From Russia with Love", tylko nie w takim Bondowskim rozumieniu – ocenia Roman Imielski, współautor książki "Najważniejszy mecz Kremla".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Rosiak Ukraina mundial 2018 Roman Imielski Piotr Pogorzelski Stanisław Gomułka Marek Wałkuski