Polskie Radio
Section05

Trójka

Krzysztof Gradowski, autor filmowej trylogii o Panu Kleksie [POSŁUCHAJ]

Mija pół roku od śmierci Krzysztofa Gradowskiego, scenarzysty, reżysera filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Był autorem kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego – fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, do dziś oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jan Brzechwa Piotr Fronczewski Krzysztof Gradowski Andrzej Korzyński MUZYKA dzieci bajka Joanna Bogusławska KULTURA

Antarktyczne bakterie pomogą rafom koralowym? Odkrycie polskiego doktoranta

Michał Styczyński, doktorant z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego badając właściwości pewnego rodzaju bakterii z Antarktyki odkrył, że wytwarzają one naturalną substancję z grupy melanin. Można ją skutecznie wykorzystywać w kremach jako naturalny filtr UV, zastępując syntetyczny oksybenzon, który przyczynia się do wymierania koralowców. Czy szykuje się ekologiczny przełom w branży kosmetycznej?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ekologia rafa koralowa bakterie biologia Mateusz Drozda

Piosenka świąteczna niejedno ma imię. Ala|Zastary, Sorry Boys i Jerz Igor w Trójce

Piosenki świąteczne to nie tylko "Last Christmas" i "All I Want for Christmas Is You". Udowodnił to Radosław Okrasko, prowadzący wtorkowego wydania audycji "Nasza tonacja". Na liście wybranych przez niego utworów znalazły się niebanalne kompozycje krążące wokół tematyki Bożego Narodzenia. W programie pojawili się m.in. duet Ala|Zastary, Sorry Boys i Jerz Igor.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Radosław Okrasko Sorry Boys miasto Golden Life Boże Narodzenie zima

Czas próby. COVID-19, lockdown i ich wpływ na nasze relacje

Jak zmieniło się nasze życie od początku pandemii COVID-19, wszyscy wiemy – jest w nim więcej spotkań w internecie i więcej pracy zdalnej. Jak pandemia i lockdown wpłynęły na nasze relacje w pracy i w rodzinie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedziała socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Justyna Pokojska.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Piotr Słowiński STYL ŻYCIA rodzina przyjaźń pandemia COVID-19 lockdown praca zdalna praca

Narciarstwo czy kręgle? Pomysły na sportowe święta

Większość z nas, gdy myśli o świętach i wspólnym spędzaniu czasu z rodziną, wyobraża sobie wspólne siedzenie przy stole i zajadanie świątecznych potraw. Warto jednak zrobić sobie przerwę od leniuchowania i wybrać choć jedną ze sportowych aktywności, której można oddać się razem z bliskimi. Trójka proponuje kilka pomysłów do wyboru – narciarstwo biegowe, kręgle, łyżwiarstwo i spacer na orientację.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Piotr Słowiński Krzysztof Łoniewski STYL ŻYCIA aktywność fizyczna rodzina narciarstwo biegowe Boże Narodzenie

Mateusz Pliniewicz – serdeczne spotkanie po latach

Gościem kolejnej odsłony "Serdecznych dźwięków" był kompozytor, skrzypek oraz improwizator Mateusz Pliniewicz. Co ciekawe, z prowadzącym audycję Mateuszem Krautwurstem muzyk zna się jeszcze z czasów liceum ogólnokształcącego w Głogowie. Po wielu koncertach z różnymi artystami, po muzycznych studiach i premierach autorskich płyt pierwszy raz rozmawiali ze sobą oficjalnie na radiowej antenie. Było więc dużo wspomnień i oczywiście – dużo muzyki.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Mateusz Krautwurst Dorota Miśkiewicz Kuba Badach Paweł Domagała

"Chaim" oznacza "życie". Grupa Ładosia i jej historia [POSŁUCHAJ]

Dobiega końca rok 2021, który Sejm ogłosił rokiem pamięci o grupie Aleksandra Ładosia. W czasie drugiej wojny światowej tzw. Grupa Ładosia (znana także jako grupa berneńska) zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów dla Żydów próbujących wydostać się z okupowanej Europy. Dzięki nim unikali oni wywózek do niemieckich obozów zagłady. Jednym z członków tej grupy był Chaim Eiss. 22 listopada w Ustrzykach Dolnych w dawnej synagodze odsłonięto upamiętniającą go tablicę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż społeczeństwo Żydzi Holokaust Szwajcaria II wojna światowa historia Polski