Polskie Radio
Section05

Ukraina

Głód konsekwencją wojny na Ukrainie? Telus: Putinowi zależy na rozchwianiu atmosfery

Eksperci podkreślają, że wojna na Ukrainie, słynącej m.in. z produkcji zboża, wpłynie na światowy rynek żywności. - Nie panikujmy, nie wpisujmy się w plan Władimira Putin. Jemu zależy, żeby rozchwiać atmosferę - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin rolnictwo ceny żywności POLSKA

Jan Piekło: Donbas i dostęp do Morza Czarnego to ogromnie ważne elementy w układance gospodarczej Ukrainy

- Cały Donbas oraz wybrzeże nad Morzem Czarnym to są ogromnie ważne elementy w całej układance gospodarczej Ukrainy. Kraj ten pozbawiony dostępu do morza - o co właściwie chodzi teraz Rosji - to kraj słaby, który nie będzie w stanie handlować ze światem i dostarczać innym swoich produktów rolnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Donbas Rosja agresja Niemcy pomoc przemysł

Dr Marek Szopski: Joe Biden przymierza się do uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm

- Można dyskutować na temat skuteczności takiego posunięcia, ale niewątpliwie z punktu widzenia różnych możliwych działań zgoda państw, które będą brały udział w tym przedsięwzięciu (...) tworzy sytuację, w której Rosja będzie spychana do roli kompletnego międzynarodowego pariasa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szopski z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując możliwe uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Rosja Ameryka USA Stany Zjednoczone wojna 2022 NATO Joe Biden

Polska niezależna od nośników energii z Rosji? Marszałkowski: kwestia kilkunastu miesięcy

- Do końca roku powinniśmy mieć możliwość całkowitego porzucenia surowców z Rosji. Jedynym wyzwaniem są kwestie umów długoterminowych na dostawy ropy - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA węgiel Tadeusz Płużański

TYLKO U NAS Kultura w służbie Kremla. Nikita Michałkow - wyznawca Putina

"Na Ukrainie przygotowywano broń biologiczną, którą testowano na ochotnikach. Zarażano ptaki i obliczano trajektorię ich lotu przez Rosję tak, by zarażały Rosjan. To absolutnie faszystowska próba zniszczenia słowiańskiego etosu" - mówił reżyser Nikita Michałkow w marcu 2022 roku, uzasadniając "operację specjalną" Rosji w Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja propaganda Kreml Władimir Putin kino

Łomanowski: gdyby nie korupcja, Rosja już dawno by tę wojnę wygrała

- Panuje przekonanie, że gdyby nie korupcja, która przeżarła Rosję od samej góry do samego dołu, to Rosja już by wygrała wojnę z Ukrainą. Ale z drugiej strony analitycy stwierdzają, że gdyby nie korupcja, to w ogóle by tej wojny nie było, bo rosyjska elita byłaby zajęta zupełnie czym innym - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa wojna 2022 Rosja serwis wschodni korupcja Władimir Putin

Bartosz Kownacki: tak pozytywnej oceny Polski w świecie nie było od 1980 r.

- Dzięki aktywności Polski ws. Ukrainy odbiór naszego kraju za granicą jest niebywale pozytywny. Jak rozmawia się z dziennikarzami międzynarodowymi czy z polskimi politykami, którzy bywają w świecie, to takiej sytuacji nie było od 1980 roku. Jest to zasługą i polskich obywateli, i polskiego rządu - mówił w radiowej Jedynce Bartosz Kownacki, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Kownacki Prawo i Sprawiedliwość Jedynka Ukraina Magdalena Ogórek