Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Jagielloński

"Farsz do pierożków z ludzkich płodów". Szokujący wpis pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego

"Płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica?" - taki wpis zamieścił w mediach społecznościowych Samuel Nowak, rzecznik prasowy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz działacz Partii Razem. Sprawę nagłośnił szczeciński radny Dariusz Matecki z Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja Uniwersytet Jagielloński partia Razem

Złota biżuteria i lusterko z brązu odnaleziono w kurhanie sprzed ponad 2 tysięcy lat

Polsko-rosyjski zespół archeologów podczas wykopalisk prowadzonych na Syberii, w miejscu zwanym "syberyjską Doliną Królów", odkrył grób kobiety sprzed około dwóch i pół tysiąca lat. Znajdowało się w nim wiele cennych artefaktów, w tym między innymi złoty pektorał i lusterko z brązu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia ciekawostki NAUKA Syberia odkrycia i ciekawostki Uniwersytet Jagielloński

Stanisław Estreicher. Od krakowskiej bohemy do piekła Sachsenhausen

Wybitny naukowiec, czołowy publicysta, człowiek, który wywarł wpływ na Bronisława Malinowskiego i autora "Wesela". Znakomitą karierę i życie członka jednej z najsłynniejszych polskich dynastii naukowych przerwała wojna. Stanisław Estreicher zmarł dokładnie 82 lat temu, 28 grudnia 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Estreicher Uniwersytet Jagielloński Kraków Marian Kukiel Wacław Zbyszewski Stanisław Wyspiański Bronisław Malinowski

Wyciekła wiadomość dziekana wydziału prawa. Namawia do poparcia uchwały, w której podważany jest status sędziów TK

Prof. Jerzy Pisulinski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wysłał maila innym dziekanom wydziałów prawa. Namawia w nim, by ci poparli bulwersującą uchwałę Komitetu Nauk Prawnych PAN, w której podważany jest status sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował portal wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo NAUKA Uniwersytet Jagielloński Kraków edukacja

Cyberataki na polskie uczelnie i instytucje naukowe. Najsłabszym ogniwem pozostaje człowiek

Coraz więcej cyberataków skierowanych jest na infrastrukturę centralną PAN. Uniwersytet Łódzki zauważa wzmożoną aktywność prób włamań na skrzynki pocztowe pracowników, z kolei obserwowana przez Uniwersytet Warszawski intensywność cyberataków utrzymuje się na podobnym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja cyberbezpieczeństwo cyberatak szkoła bezpieczeństwo w intenecie Polska Akademia Nauk Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski

XII Gala Konkursu "Być Polakiem" na Zamku Królewskim w Warszawie

W konkursie wzięło udział 900 uczestników z całego świata. Zwycięzcy przyjechali do stolicy aby odebrać nagrody i skorzystać z wakacyjnego odpoczynku w ojczyźnie wypełnionego turystycznymi i edukacyjnymi atrakcjami przybliżającymi naszą historię i kulturę. Galę swoją obecnością zaszczycili m.in. marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami Jan Badowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat oraz liczni przedstawiciele organizacji polonijnych z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Andrzej Duda Polonia Polacy za granicą Sejm koronawirus język polski Uniwersytet Jagielloński

"Uczelnie stały się rozsadnikami agresywnej ideologii". List Ryszarda Legutki do rektora UJ

"Nie trzeba być nadprzeciętnie inteligentnym, by wiedzieć, że teoria genderów żyje wyłącznie z wymyślania nierówności, a im więcej genderów przyjmuje na wejściu, tym więcej nierówności znajduje i tym drastyczniejszych środków na ich zwalczanie się domaga" - pisze w liście otwartym do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Legutko LGBT Uniwersytet Jagielloński edukacja społeczeństwo