Polskie Radio
Section05
Wawel

"Nie tylko Bruegel i Rubens". Dzieła niderlandzkich mistrzów na Wawelu

- Jeżeli chodzi o niderlandzkie malarstwo XVI wieku to oczywiście nasuwa się skojarzenie z Bruegelem, XVII wiek to Rubens. Ale wtedy działa cała rzesza artystów, w cechu w Antwerpii zrzeszonych było 300 malarzy, co podobno dwukrotnie przekraczało liczbę piekarzy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy "Nie tylko Bruegel i Rubens".
Zobacz więcej na temat:  Wawel Niderlandy Jakub Kukla Dwójka malarstwo

"Wiejska dziewczyna w żółtej chuście". Pastel Wyczółkowskiego wraca na Wawel

- Przeglądając archiwalia w naszym wawelskim archiwum, zauważam, że obraz namalowany w 1900 roku przez Leona Wyczółkowskiego był przechowywany w magazynie do roku 1939, kiedy wybuchła wojna i "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" zniknęła - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kurator zbiorów Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Wawel Leon Wyczółkowski Jakub Kukla SZTUKA

Trwa "Tydzień Patriotyczny" na Wawelu

Zamek Królewski w Krakowie pragnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości, po raz kolejny przygotowując szereg atrakcji dla zwiedzających w tych dniach Wzgórze Wawelskie. Gra terenowa, uczta „Odzyskane smaki”, występ chóru czy wreszcie możliwość oddania krwi w mobilnym punkcie krwiodawstwa – to wszystko czeka w Krakowie na osoby, które chcą oddać się refleksjom o patriotyzmie.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Wawel patriotyzm krwiodawstwo

Taka wystawa zdarza się raz na sto lat. "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921"

"Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" – na wystawie o takim tytule można podziwiać 137 XVI-wiecznych królewskich arrasów, które zachowały się w Polsce do dzisiaj. Jako że ekspozycja dobiega końca, Zamek Królewski na Wawelu w dniach od 18 do 24 października organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem "Pożegnajmy arrasy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Wawel Kraków Marcin Jagiełowicz królowie Polski historia Polski SZTUKA

Płótna Jakoba Philippa Hackerta na Wawelu. "To obrazy, które wciągają"

- Jakob Philipp Hackert był malarzem realistą, ale też malarzem nastroju. Starał się wiernie oddać krajobrazy, które oglądał. Jeżeli patrzymy na te cztery obrazy i charakterystyczne włoskie światło, czujemy się jak w XVIII-wiecznej Italii, bo są to pejzaże utrwalone właśnie pędzlem tego niemieckiego malarza - mówiła w Dwójce dr Joanna Winiewicz-Wolska, kierownik działu Zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie trafiły dzieła znakomitego niemieckiego pejzażysty.
Zobacz więcej na temat:  Wawel malarstwo Neapol Dwójka KULTURA Jakub Jamrozek

Królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke w Muzeum Żup Krakowskich

Wystawa "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke" w Wieliczce prezentuje wyjątkowej urody i szczególnej wartości wyroby złotnicze należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Ekspozycję, której patronuje Program 1 Polskiego Radia, przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.  
Zobacz więcej na temat:  Wieliczka Katarzyna Jankowska wystawa złoto Wawel

Michał Klauza: obok "Wandy" nie da się przejść obojętnie

- To wspaniale, że prapremiera tego dzieła, opartego na misterium Norwida zaczyna swój artystyczny żywot i wędrówkę przez sceny Polski, Europy i świata właśnie na Wawelu - w "Poranku Dwójki" razem z Michałem Klauzą, szefem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, zapraszaliśmy na wyjątkowe wydarzenie powstałe w ramach Roku Norwida – prapremierę opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Dwójka Roch Siciński muzyka klasyczna opera Joanna Wnuk-Nazarowa Wawel

"Obraz Matejki ugruntował legendę dzwonu Zygmunt"

- To wyjątkowa rocznica, która dobrze uzupełnia to, co obecnie dzieje się na Wawelu. Wchodzimy na dziedziniec otoczony renesansowymi krużgankami, widzimy renesansowe dzieła Cranacha, renesansową zbroję Zygmunta Augusta i wszystkie arrasy króla. Wtem pojawia się dzieło, które co prawda renesansowe nie jest, ale upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń pod względem fundacji artystycznych - mówił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Wawel Zamek Królewski Kraków Dwójka KULTURA Justyna Nowicka