Polskie Radio
Section05
Wawel

Izydor Kopernicki - lekarz, pierwszy profesor antropologii na ziemiach polskich

Rozsławił źródła lecznicze w Rabce. Podczas powstania styczniowego 1863 roku, jako lekarz wojskowy, pielęgnował rannych w Kaliskiem, był też komisarzem powstańczym w Galicji. Po upadku zrywu wyjechał do Paryża, a następnie do Bukaresztu i tam założył muzeum anatomiczne. Bohaterem audycji "Eureka" był Izydor Kopernicki, lekarz i pierwszy polski profesor antropologii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak królowie Polski król Wawel antropologia medycyna historia Polski Oskar Kolberg

Piwnica pod Baranami, Rynek i teatry. Anna Dymna oprowadza po Krakowie

Kulturalna stolica Polski, jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast na świecie. Kraków. Każdy kto choć raz tu przyjedzie, odnajdzie własne inspiracje i niepowtarzalne doznania. O swoim Krakowie, wyjątkowych ludziach i ważnych miejscach, w "Lecie z Radiem", opowiadała Anna Dymna.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Kraków Agnieszka Kunikowska Anna Dymna Piwnica pod Baranami Wawel Stary Teatr w Krakowie

"Zygmunt, czyli sub una campana" - reportaż Ewy Szkurłat i Anny Łoś (Radio Kraków)

"A słyszałżeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On?" – zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szkurłat Anna Łoś Kraków Wawel

Reportaż o Zygmuncie – dzwonie królów i każdego z nas [POSŁUCHAJ]

"A słyszałżeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On?" – zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szkurłat Anna Łoś Kraków Trójka reportaż Wawel

W Tarnowie odnaleziono model sarkofagu królowej Jadwigi Andegaweńskiej

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie przypadkiem dokonano niezwykłego odkrycia. W jednym z tamtejszych schowków odnaleziono model sarkofagu św. Jadwigi - królowej Polski i żony Władysława Jagiełły. Jest to pierwowzór grobowca, który możemy podziwiać w katedrze na Wawelu. Rzeźba została wykonana na początku XX wieku przez sławnego artystę Antoniego Madeyskiego. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski archeologia Wawel Tarnów Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło władcy Polski średniowiecze odkrycia i ciekawostki NAUKA

Prace Leona Wyczółkowskiego na Zamku Królewskim na Wawelu

Wśród prac Leona Wyczółkowskiego na nowej wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu zatytułowanej "Wyczółkowski odnaleziony" prezentowany jest odzyskany pastel przedstawiający dziewczynę wiejską, nazywany "Góralką". Odzyskana strata wojenna, która powróciła do zbiorów wawelskich, została zidentyfikowana. Kim była dziewczyna na obrazie, skąd pochodziła?
Zobacz więcej na temat:  Leon Wyczółkowski Michał Montowski malarstwo SZTUKA II wojna światowa KULTURA muzeum Wawel wystawa

"Widzieliśmy zniszczony samolot, widzimy zniszczoną Ukrainę". Prezydent o katastrofie smoleńskiej

12. rocznica katastrofy smoleńskiej jest zdaniem prezydenta szczególna, "gdyż stają przed oczyma obrazy, które widzimy teraz w mediach - zniszczonej Ukrainy". - Tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy też zniszczoną Ukrainę - powiedział w Krakowie Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Ukraina wojna 2022 Andrzej Duda prezydent Wawel Kraków

"Rezydencja królów polskich". Wawel, czyli miejsce-symbol

Są takie miejsca, które stają się historią Polski i które każdy z nas powinien zobaczyć na własne oczy. Jednym z nich jest Wawel. To tu Władysław Jagiełło przywiózł krzyżackie sztandary zdobyte pod Grunwaldem i to tutaj bije dzwon Zygmunt. - Zamek Królewski, Wawel i wzgórze wawelskie to miejsce wpisane w nasze DNA, a jednocześnie to muzeum - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor prof. Andrzej Betlej.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków Roman Czejarek zabytki

Wawel. Rok 2022 bogaty w wydarzenia

- Kolejne piętra obejmuje remont, największy projekt konserwatorski to parter północnego skrzydła. Tam będzie nowy skarbiec koronny, nowa, stała ekspozycja. Udostępnimy na nowo zaaranżowane przestrzenie I i II piętra, arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich przyjadą do nas z całego świata - tak o planach na 2022 rok mówił prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków Dwójka Jakub Kukla muzeum