Polskie Radio
Section05

Wiadomości z kraju

Czy Węgry uniezależnią się od rosyjskiego gazu?

- Węgrzy sygnalizują, że chcieliby więcej gazu spoza Rosji. Alternatywą są dostawy rumuńskie, możliwe dzięki rozbudowywanym połączeniom gazowym w Europie Środkowej w ramach polityki unijnej. Alternatywą mogą też być dostawy azerskie, w przyszłości, gdy zostaną zwiększone - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gaz Gazprom Węgry Aleksander Ziemiańczyk Wojciech Jakóbik Henryk Szrubarz

Rozmowa premierów Polski i Izraela. "Dialog jest niezbędny"

Tematem rozmowy telefonicznej Mateusza Morawieckiego z Benjaminem Netanjahu była sobotnia wypowiedź polskiego premiera podczas międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Morawiecki zapewnił, że na mocy nowelizacji ustawy o IPN nie będzie kar za mówienie o polskich sprawcach zbrodni, tak jak o sprawcach żydowskich, rosyjskich czy ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Izrael Benjamin Netanjahu Holokaust rozmowa

"Rozmawiamy z Niemcami. To jest bardzo ważny partner"

Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w Niemczech. Wziął udział w Szczycie Bezpieczeństwa w Monachium, a wcześniej spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Czy w ostatnim czasie mamy do czynienia z polską ofensywą dyplomatyczną? Między innymi o tym rozmawiali goście niedzielnej audycji "Tydzień kontra tydzień" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Mądrzejewski Karol Karski Andrzej Czerwiński premier Mateusz Morawiecki Holokaust Izrael

Rozmowy wicepremierów Polski i Ukrainy. KPRP "rozczarowana"

Kancelaria Prezydenta wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów wicepremierów Polski i Ukrainy Piotra Glińskiego i Pawło Rozenki. Brak decyzji strony ukraińskiej dot. zniesienia zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy oznacza poważny regres zaufania - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ukraina IPN kancelaria prezydenta Andrzej Duda Krzysztof Szczerski

Premier w Berlinie. Nowe otwarcie czy spóźniona wizyta?

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Wilnie, a Mateusz Morawiecki z Angelą Merkel w Berlinie. Rozmowy szefa rządu i głowy państwa komentowali politycy goszcząc w "Śniadaniu w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Beata Michniewicz Rafał Grupiński Trójka Jarosław Kalinowski Sejm administracja publiczna Krzysztof Łapiński Michał Dworczyk Mateusz Morawiecki Adam Szłapka Grzegorz Długi