Polskie Radio
Section05
Wojciech Cegielski

"Jesteśmy solidarni z dotkniętymi krajami". Szef NATO o skutkach kryzysu migracyjnego

Po raz kolejny NATO wsparło Polskę i kraje bałtyckie w sprawie działań hybrydowych prowadzonych przez Białoruś. Chodzi o wywoływanie kryzysu migracyjnego i wysłanie tysięcy migrantów na granice z Polską i Litwą. Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO, którzy spotkali się na Łotwie, wyrazili solidarność z krajami wschodniej flanki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Łotwa Białoruś granica Rosja Wojciech Cegielski kryzys migracyjny NATO Aleksander Łukaszenka Jens Stoltenberg Europa

Europa epicentrum pandemii. Kolejne kraje rozważają wprowadzenie surowych obostrzeń

Niemcy są kolejnym krajem, który rozważa wprowadzenie drastycznych obostrzeń pandemicznych. Chodzi o ewentualny lockdown dla niezaszczepionych. Miałaby to być odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Europa jest obecnie epicentrum pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa koronawirus COVID-19 pandemia obostrzenia Austria Niemcy USA Ukraina Rosja Rumunia Bułgaria Wojciech Cegielski

Nowe informacje ws. upadku rządu w Kabulu. "Armia afgańska była sześciokrotnie mniejsza niż podawano"

Na jaw wychodzą kolejne informacje o powodach upadku prozachodnich władz w Afganistanie. Były minister finansów tego kraju twierdzi, że afgańskie wojsko liczyło w rzeczywistości znacznie mniej żołnierzy niż podawały to oficjalne dane. Dowódcy pobierali pensje za podwładnych, których nie było albo którzy zginęli w walkach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Wojciech Cegielski armia wojsko NATO USA talibowie

Polscy naukowcy po 40 latach wracają na Antarktydę

Niemal dwa miesiące spędzi na Antarktydzie grupa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk wyjeżdżają w tych dniach w rejon bieguna południowego. Chcą na nowo otworzyć polską stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, która była nieczynna przez ponad 40 lat. W planach mają też rozpoczęcie badań.
Zobacz więcej na temat:  Antarktyda stacja meteorologiczna mróz zima Wojciech Cegielski

Sytuacja powyborcza w Czechach. Jak wpływa na negocjacje z Polską?

Obecna sytuacja w Czechach nie musi oznaczać pata w kontekście polsko-czeskich rozmów na temat elektrowni Turów. – Większość zapisów umowy została ustalona. Brakuje jedynie porozumienia w sprawie okresu jej porozumienia. Przewiduję, że zostanie to ustalone na poziomie roboczym. Powtórzę jednak, że wybory nie miały żadnego wpływu na negocjacje – mówił premier Andrej Babiš. Do rozmów z Polską gotów jest wrócić jeszcze obecny rząd, oczekiwanie na uformowanie nowego gabinetu może potrwać. Zwycięska w wyborach koalicja zakłada, że jej gabinet uda się powołać do świąt Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Czechy Rosja Maciej Jastrzębski Wojciech Cegielski Watykan Piotr Kowalczuk Michał Strzałkowski Austria Beata Płomecka ŚWIAT

Śledztwo "Pandora Papers": jordański król kupił wille o wartości ponad 100 milionów dolarów

Król Jordanii bez rozgłosu zgromadził nieruchomości warte ponad 100 milionów dolarów. Tak wynika z ujawnionych wyników dziennikarskiego śledztwa pod nazwą "Pandora Papers", w którym kilkuset dziennikarzy z całego świata przeanalizowało miliony dokumentów majątkowych, związanych z politykami i prominentnymi osobami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Środkowy Wschód pieniądze król Jordania dziennikarstwo media Wojciech Cegielski

"Polska będzie pomagać innym w walce z pandemią". Deklaracja prezydenta na szczycie ds. COVID-19

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska będzie wspierać globalną walkę z pandemią koronawirusa. Prezydent był jednym z przywódców, którzy wzięli udział w wirtualnym szczycie na temat COVID-19 zorganizowanym przez Joe Bidena. Andrzej Duda jest teraz w Nowym Jorku, ale formuła szczytu sprawiła, że jego wystąpienie zostało nagrane jeszcze w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda ONZ koronawirus COVID-19 prezydent pandemia epidemia Wojciech Cegielski ŚWIAT

"Nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów". Prezydent na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Polski prezydent był jednym z ponad stu przywódców z całego świata, którzy przemawiają podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu apelował o globalną solidarność w walce z pandemią koronawirusa, mówił też o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i budowie Nord Stream 2. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA ONZ Andrzej Duda prezydent Stany Zjednoczone Nowy Jork Marek Wałkuski Wojciech Cegielski

Jair Bolsonaro przyjedzie do Polski. Andrzej Duda: Brazylia to partner gospodarczy Polski

W przyszłym roku Polskę prawdopodobnie odwiedzi prezydent Brazylii. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku spotkał się z Jairem Bolsonaro. Obaj politycy biorą udział w trwającej na Manhattanie dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda USA Stany Zjednoczone Ameryka Nowy Jork ONZ Brazylia Jair Bolsonaro Wojciech Cegielski ŚWIAT