Polskie Radio
Section05
Zbigniew Parafianowicz

PR24 Parafianowicz: Rosji bardziej niż o zwycięstwo chodzi o zamęczenie Ukrainy

- Rosji chodzi nawet nie tyle o zwycięstwo, ile o zamęczanie Ukrainy, o uniemożliwienie jej poszukania jakiegoś sensownego modelu rozwoju. Takiego, żeby na jednolitym rynku unijnym to państwo mogło się odbić. W tej chwili cały budżet ukraiński wisi na międzynarodowej pomocy. A to nie może trwać latami - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Ukraina wojna na Ukrainie Rosja konflikty międzynarodowe

PR24 Stan zdrowia Alaksandra Łukaszenki. Zbigniew Parafianowicz o sytuacji na Białorusi

9 maja w Moskwie odbyła się parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Wśród gości zaproszonych na wydarzenie był przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Prosto z parady został on jednak odwieziony na lotnisko i szybko wrócił do Mińska, gdzie na kilka dni jakby zapadł się pod ziemię.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Europa Wschodnia Antoni Opaliński Polskie Radio 24

PR24 Polscy żołnierze z Legionu Międzynarodowego zginęli na Ukrainie. "To duża strata"

- Janusz Szeremeta i jego towarzysz Krzysztof byli wysoko oceniani przez kolegów ukraińskich, przez przyjaciół zza granicy. To były postaci darzone szacunkiem. To duża strata, jeśli chodzi o wojnę z Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" Zbigniew Parafianowicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

PR24 Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Komentarze publicystów

Sprawa cen energii elektrycznej oraz cen i dostępności surowców energetycznych - węgla i gazu - jest obecnie jedną z najgorętszych kwestii politycznych. W Polskim Radiu 24 o bezpieczeństwie energetycznym Polski mówili publicyści: Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej", Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i Bartosz Brzyski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk gaz energetyka GOSPODARKA

Rosja chce wchłonąć Donbas? Parafianowicz: stawiających opór spotkają represje

- Obserwując to, co się dzieje w komunikatorach na kontach rosyjskich, wygląda na to, że postawiono  na wariant inkorporacyjny, wchłonięcia tych terenów bezpośrednio do Federacji Rosyjskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej", pytany o przyszłość Donbasu. - Nie możemy abstrahować od specyfiku wschodu i południa Ukrainy, a ci, którzy będą stawiali opór, najpewniej spotkają się z represjami - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Antoni Opaliński infografika

Parafianowicz: Francja i Niemcy chcą się pozbyć "problemu", jakim jest wojna na Ukrainie

Agencja Unian donosi, że Emmanuel Macron miał zaproponować Ukrainie ustępstwa wobec Rosji. Zbigniew Parafianowicz stwierdził w Polskim Radiu 24, że doniesienia te są "smutne". - one się wpisują w ten stary, sprawdzony, niemądry paradygmat, który był stosowany przez dyplomację i francuską, i niemiecką - czyli ustępowanie Rosji pod naciskiem presji militarnej - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Propozycja porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją. "Jego wypracowanie potrwa miesiące"

- Jest propozycja od strony ukraińskiej, aby gwarantami ewentualnego porozumienia pokojowego pomiędzy Rosją a Ukrainą była m.in. Polska - zaznaczył w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" Zbigniew Parafianowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Rosja

Parafianowicz: broń dostarczana na Ukrainę każe Rosji zastanowić się nad kosztami inwazji

Szereg państw dostarcza Ukrainie broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, która ma pomóc w obronie przed rosyjską inwazją. Jaka to broń i jaka jest jej skuteczność? W Polskim Radiu 24 publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" wyjaśnił, jakie uzbrojenie otrzymują Ukraińcy. Podkreślił, że te zestawy "każą Rosjanom zastanowić się nad tym, jakie będą koszty ewentualnego wtargnięcia na Ukrainę".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Antoni Opaliński Polskie Radio 24 serwis wschodni

Polska – wróg numer jeden Łukaszenki?

- Polacy w propagandzie Łukaszenki funkcjonują jako piąta kolumna, separatyści dążący do oderwania zachodniej części kraju od Białorusi. Ta narracja ma uzasadnić, dlaczego reżim tak ostro postępuje z Polakami, mniejszością polską, czy też z opozycją, która jest łączona z tym rzekomym polskim separatyzmem – wyjaśnia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Bryc Michał Żakowski Trójka Białoruś Benjamin Netanjahu Bułgaria Izrael transport handel Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut

Co dalej z relacjami USA-Iran. Nowe otwarcie Joe Bidena?

Amerykanie zaatakowali proirańskie milicje w Syrii. To odwet za ataki na bazy wojskowe USA w Iraku. To pierwsza wojskowa decyzja nowego prezydenta Joe Bidena. – To jest gest pokazujący, że mimo pewnej otwartości na powrót do porozumienia atomowego z Iranem, nie ma mowy o jakiejś specjalnej miękkości nowej administracji – ocenia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Agnieszka Bryc USA Iran Izrael Irak Bliski Wschód Gruzja Armenia Kosowo Unia Europejska