Polskie Radio
Section05

ZdrowiePR24

Udar mózgu – przyczyny i konsekwencje

Udar mózgu to najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu. W Polsce rocznie dosięga około 70 tys. osób, z czego prawie połowa umiera w ciągu miesiąca. Ci, którym udaje się przeżyć ostrą fazę choroby, wymagają zwykle opieki bliskich ze względu na występujący po udarze niedowład bądź częściowy paraliż ciała. W audycji Na Zdrowie rozmowa z dr hab. n. med. Adamem Kobayashim, neurologiem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna służba zdrowia udar mózgu Ministerstwo Zdrowia mózg cukrzyca

"Nie leżą w łóżku, ale na treningach rozwijają swoje pasje"

Podczas paraolimpiady w Kanadzie w 1976 roku niepełnosprawni sportowcy ze Szwecji zauważyli, że zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych z tymi samymi dysfunkcjami, są od nich sprawniejsi i bardziej samodzielni. Okazało się, że jest to zasługa specjalnych treningów sportowych. O aktywnej rehabilitacji mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Rafał Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie niepełnosprawność niepełnosprawni rehabilitacja

Na Zdrowie: alergia to nie wyrok

Już połowa naszego społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju alergie. Jednocześnie rośnie też liczba osób chorujących na astmę. Dlaczego tak się dzieje? Czy alergia zawsze prowadzi do astmy? Jakie są skutki społeczne tego problemu? Na te pytania odpowiadał w audycji Na Zdrowie prof. Piotr Kuna – alergolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 alergia alergie u dzieci

Będą nowe standardy opieki okołoporodowej?

Porody w domu, sale jednoosobowe dla każdej matki, znieczulenie na życzenie – takie propozycje trafiły do Ministerstwa Zdrowia. Resort zebrał pierwsze pomysły na nowe standardy okołoporodowe, które mają zacząć obowiązywać od początku 2019 r. O tym, jak powingny wyglądąć w Polsce narodziny dziecka mówiła w Polskim Radiu 24, Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.
Zobacz więcej na temat:  poród Ministerstwo Zdrowia niemowlę noworodek

Sprawdź, czy masz nowotwór w genach

- Każdej osobie jesteśmy w stanie wyliczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Wystarczy zarejestrować się na stronie BadamyGeny.pl, podać swoje dane medyczne, poinformować nas o zachorowaniach w rodzinie i na tej podstawie obliczamy ryzyko, które dodatkowo wspieramy wynikami badań genetycznych – powiedział w audycji Czas Na Naukę prof. Krystian Jażdżewski z Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i WUM.
Zobacz więcej na temat:  DNA nowotwory technologie zdrowie choroba

Alternatywne metody walki z rakiem w sieci

Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem uruchomiła edukacyjny serwis internetowy poświęcony alternatywnym i niekonwencjonalnym metodom stosowanym przez chorych na nowotwory. Znajdują się w nim informacje oparte na wynikach badań publikowanych w uznanych czasopismach naukowych. O Serwisie Medycyny Niekonwencjonalnej mówił w programie Czas na Naukę onkolog-radioterapeuta prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki z Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nowotwory rak zdrowie

Sześć milionów Polaków ma problemy ze słuchem

Ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia Dzień Ochrony Słuchu, obchodzony 3 marca, to okazja, by przypomnieć o skali zjawiska niedosłuchu oraz o jego leczeniu. WHO podkreśla, że kłopoty ze słuchem przynoszą światu straty finansowe w wysokości 750 miliardów dolarów rocznie. Z organizacji wynika, że Polska należy do grupy krajów z najwyższym odsetkiem ludzi z problemami ze słuchem. W Polsce pierwszą operację przywracająca słuch osobie niesłyszącej, z wykorzystaniem implantu ślimakowego, przeprowadził 25 lat temu prof. Henryk Skarżyński, który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 słuch

Ochrona zdrowia: Jak wyżyć za pielęgniarską pensję

Zawód pielęgniarki w 2017 roku będzie w trzecią najbardziej poszukiwaną profesją. Według propozycji resortu zdrowia więcej pacjentów ma być leczonych w środowisku domowym, a mniej w szpitalach. To założenie sprawia, że pielęgniarki rodzinne i położne środowiskowe będą pełniły kluczową rolę w ochronie zdrowia. O pracy przyszłości mówiły w Polskim Radiu 24 przedstawicielki Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych prezes Zofia Małas i wiceprezes Mariola Łodzińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie pielęgniarka

„Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” - akcja Caritas Polska

Tylko w ciągu ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło 6 osób. Od 1 listopada 2016 roku w wyniku wychłodzenia w Polsce zmarło ponad 70 osób. W czasie mrozów różne organizacje wzmagają swoje akcje pomocy kierowane głównie do osób bezdomnych i starszych, czyli tych, którym w tych dniach jest trudno przetrwać. O akcji Caritas Polska „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” mówił Janusz Sukiennik z Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  pogoda służba zdrowia bezdomność Caritas Polska