Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

"Przy X Pawilonie mamy ofiary dwóch totalitaryzmów"

Fragment czaszki ludzkiej odnaleziono podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - poinformował szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk. O pracach archeologicznych w byłym więzieniu na Mokotowie mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącego się w byłym więzieniu na Rakowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa IPN komunizm faszyzm

Rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

27 września w Gdyni rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Tegorocznym mottem jest zdanie z manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Na widzów czekają pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży radiowych oraz dyskusje panelowe. O festiwalu w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania mówił jego dyrektor, Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa film polski festiwal filmowy FILM

Żołnierki wyklęte, gimnazjaliści i scena w Tarnowie

- Przeczytałam tę powieść i urzekło mnie to, że jest to powieść o dwóch kobietach. Taki wątek rzadko pojawia się w książkach o żołnierzach wyklętych – podkreśliła Ewa Tomasik-Adamczak, opowiadając o książce Wacława Holewińskiego "Opowiem Ci o wolności".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie spektakl gimnazjum Tarnów II wojna światowa literatura Anna Lisiecka Wacław Holewiński KULTURA KSIĄŻKA TEATR

"Komunistom nie udało się ukryć szczątków bohaterów"

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie odbyła się uroczystość pożegnania szczątków ofiar komunistycznego reżimu, które odnaleziono w kwaterze Ł, tak zwanej „Łączce”. – Uroczystość była efektem walki, by szczątki bohaterów były wydobyte z ziemi i przeniesione. Pogrzeb odbędzie się po identyfikacji ofiar – powiedziała w audycji Historia Na Dziś Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji Łączka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łączka Powązki IPN historia Polski komunizm Warszawa Tadeusz Płużański

"Chciałbym żeby Mauzoleum Wyklętych powstało na Łączce"

W poniedziałek z „Łączki” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Przeniesiono je na Cmentarz Północny. Zostały odnalezione przez IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych na tak zwanej „Łączce”. Uroczystość relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Łączka PRL UB IPN Krzysztof Szwagrzyk Powązki

"Wierzę, że szczątki rtm. Pileckiego zostaną odnalezione"

Zakończyły się prace poszukiwawcze szczątków polskich bohaterów – ofiar zbrodni komunistycznej – w Kwaterze Ł i ŁII na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Od 18 kwietnia wolontariusze i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wydobywali tam szczątki polskich żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim. W poniedziałek w południe odbędzie się uroczyste wyprowadzenie wydobytych szczątków z Cmentarza Powązkowskiego na Cmentarz Północny. Relację przygotowała Ewa Tylus.
Zobacz więcej na temat:  Łączka Powązki historia Polski komunizm Witold Pilecki IPN Warszawa POLSKA

Ostatnie pożegnanie Leona Taraszkiewicza, "Jastrzębia"

Niepodległa Ojczyzna żegna Leona Taraszkiewicza z honorami, jako swojego bohatera - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do zgromadzonych na uroczystościach pogrzebowych dowódcy antykomunistycznego oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Ceremonia, w której udział biorą także przedstawiciele władz państwowych, trwa we Włodawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Wolność i Niezawisłość

Prace na "Łączce" wydłużą się. Odnaleziono kolejne szczątki

Wiceprezes IPN Profesor Krzysztof Szwagrzyk poinformował, że prace na "Łączce" na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach potrwają jeszcze co najmniej tydzień. Eksperci Instytutu Pamięci Narodowej, pod kierownictwem prof. Szwagrzyka od 18 kwietnia prowadzą prace poszukiwawcze ofiar komunistycznego terroru, zamordowanych w latach 1948 - 56. Trzeci etap poszukiwań, prowadzony w miejscu, w którym w latach 80. XX wieku zbudowane zostały groby, miał zakończyć się pod koniec czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Łączka Instytut Pamięci Narodowej PRL

Odra-Niemen. Kultywowanie pamięci o zapomnianych bohaterach

Stowarzyszenie Odra-Niemen zajmuje się akcjami pomocowymi i historycznymi. – Stowarzyszenie powstało z potrzeby wsparcia polskiego środowiska kombatantów na Białorusi. Zaczęło się niewinnie, od paczek na święta, a w związku z zainteresowaniem Polaków stowarzyszenie się szybko rozwinęło – powiedziała w Polskim Radiu 24 Ilona Gosiewska, prezes zarządu i współzałożycielka Stowarzyszenia Odra-Niemen.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski IPN Kresy Litwa Instytut Pamięci Narodowej