Polskie Radio
Section05

Żydzi

W jaki sposób rozumiany jest Holokaust?

– Ci, którzy próbują negować ofiarę i cierpienie Żydów, jako coś odrębnego, jedynego i niepowtarzalnego, mogą być natychmiast oskarżeni o antysemityzm. Zrównują bowiem rzekomo nieporównywalne zbrodnie na Żydach ze zbrodniami chociażby na Polakach lub Cyganach – powiedział Paweł Lisicki, red. nacz. tygodnika "Do Rzeczy".  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust stosunki polsko-żydowskie Izrael Paweł Lisicki społeczeństwo

Historyk: za pomoc Żydom represjom poddawano także rodzinę

- 15 października 1941 r. gubernator Generalnego Gubernatorstwa Hans Frank wprowadził karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili getta, jak i też dla Polaków, którzy udzielili pomocy Żydom. Nie tylko ukryli, ale udzielili jakiejkolwiek pomocy - mówiła w Dwójce dr Martyna Rusiniak-Karwat.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust Wacław Holewiński okupacja niemiecka II wojna światowa Dwójka

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w całej Polsce

W całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W Sadownem odsłonięto tablicę upamiętniającą zaangażowanych w pomoc Żydom mieszkańców gminy, którzy padli ofiarą niemieckiego terroru. W uroczystościach wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, ministrowie z kancelarii prezydenta i premiera, parlamentarzyści oraz władze samorządowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ulmowie II wojna światowa Mateusz Morawiecki Andrzej Duda

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Groziła za to śmierć

Nawet sprzedaż dwóch bochenków chleba groziła śmiercią. W Sadownem odsłonięta została tablica upamiętniająca rodzinę Lubkiewiczów, zamordowaną w 1943 roku przez Niemców wraz z dwiema Żydówkami, którym Leon Lubkiewicz sprzedał właśnie chleb. O tym, że trzeba przypominać o Polakach, którzy ratowali heroicznie Żydów mówili w Jedynce Ryszard Czarnecki (PiS) i Jan Grabiec (PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tydzień Kontra Tydzień Henryk Szrubarz Ryszard Czarnecki Jan Grabiec Ulmowie Holokaust

Książka "Czy Gomułka był antysemitą". Kulisy Marca 68 r.

- Mam nadzieję, że ta monografia obali mit o antysemityzmie narodu polskiego. Powtarzana jest informacja, że w marcu 1968 r. żydzi zostali zmuszeni do opuszczenia Polski. Dokumentują to listy do władz polskich, w których piszą, że nie czują się Polakami i chcą wyjechać do Izraela – mówił w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim Peter Raina, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Władysław Gomułka Izrael Tadeusz Płużański