Polskie Radio
Section05
Adam Strug

Jarosław Kilian: "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to współczesne spotkanie z duchami

- Głównym wehikułem tej realizacji "Dziadów" jest muzyka i pieśni. Do współpracy zaprosiłem Adama Struga, śpiewaka, etnomuzykologa, kompozytora i jego chór Monodia Polska. Adam Strug będzie Guślarzem, będzie wygłaszał jego inkantacje mówione i śpiewane. Sięgamy do źródeł, ale zależało mi na tym, aby to były nasze "Dziady" współczesne - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Kilian.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Dziady Jarosław Kilian Dwójka Jakub Kukla Adam Strug

Ars Moriendi. Adam Strug: roboczo nazywamy to festiwalem

- Stworzyliśmy coś, co roboczo nazywamy festiwalem, ale szukamy lepszej nazwy. To interdyscyplinarna całość o nazwie Ars Moriendi, obejmująca sztuki muzyczne, plastyczne i literaturę. Najprawdopodobniej rozszerzymy to jeszcze, przed nami pierwsza edycja - mówił w Dwójce Adam Strug, kurator festiwalu Ars Moriendi, który odbędzie się w połowie kwietnia w Jedlińsku i Lisowie pod Radomiem.
Zobacz więcej na temat:  mazowieckie KULTURA Jakub Kukla Adam Strug Dwójka

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Adam Strug Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Adwent Podhale

Mateusz Kowalski, człowiek orkiestra

Usłyszymy go grającego naparstkami na tarce w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, śpiewającego w Monodii Polskiej, nikt jak on nie zagra na akordeonie w Tęgich Chłopach... a to niewielki wycinek z muzycznego życia Mateusza Kowalskiego! Adam Strug rozmawiał z młodym artystą o jego wielowymiarowej pasji muzyki. Przede wszystkim, o fascynacji muzyką tradycyjną okolic Radomia, działalności w Tęgich Chłopach
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Adam Strug

Podróż na Księżyc. Remigiusz Mazur-Hanaj

Zespół zawiązał się w 1990 roku, działał 6 lat, reaktywował się w 2014. Z początku tworzyły go trzy kobiety, Agata Harz, Katarzyna Smoluk, Olga Nakoneczna, z czasem dołączyli Lechosław Polak, Rmigiusz Hanaj i Robert Niziński. Niezależnie, ta sześcioosobowa grupa i Adam Strug, wzięli udział w konkursie Warszawska Giełda Piosenki. Wyniki otrzymywało się telefonicznie. Strug dowiedział się, że „zajął pierwsze miejsce ex aequo z grupą księży”… Tak poznał Księżyc. A dzięki Księżycowi, muzyczny minimalizm w jego współczesnym wydaniu i wiele z muzyki bliskowschodniej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Adam Strug Remigiusz Mazur-Hanaj