Polskie Radio
Section05

Ameryka

Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Finlandia i Szwecja gotowe do rozmów"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami Szwecji, Finlandii i Turcji w sprawie rozszerzenia Sojuszu o dwa kraje skandynawskie. Szef Sojuszu spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Waszyngton Antony Blinken Jens Stoltenberg NATO bezpieczeństwo Finlandia Szwecja Turcja

Polskie Radio 24 Kiedy Ukraina powinna przejść do kontrofensywy? Ekspert wskazuje optymalny termin

- Ukraina musi być gotowa do kontrofensywy przed jesienią, bo później wejdziemy w okres trudny pod względem manewrowania wojskami, co pokazują działania rosyjskie prowadzone w lutym, marcu czy nawet kwietniu, gdy ciężki sprzęt nie mógł operować w grząskim terenie - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 Donbas Ukraina Rosja Europa ŚWIAT

USA: medialna burza po masakrze w Uvalde. Policjanci czekali na wsparcie, kiedy dzieci wołały o pomoc

Dziennik "US Today" informuje, że podczas, gdy zaatakowani uczniowie szkoły podstawowej w teksańskim Uvalde dzwonili pod numer alarmowy po to, aby wezwać pomoc, 19 funkcjonariuszy policji czekało na dodatkowe wsparcie. Według Steve'a McCraw'a, szefa Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu była to zła decyzja, która nie ma żadnego usprawiedliwienia. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone strzelanina Teksas dzieci

"Der Spiegel": Putin wykorzystał historyczne poczucie winy Niemiec wobec Rosji

Według amerykańskiego historyka Timothy Snydera, który specjalizuje się w problematyce Europy Środkowo-Wschodniej, "Niemcy pomyliły historyczną odpowiedzialność za swą faszystowską przeszłość z poczuciem winy wobec Rosji". - A to doskonale potrafił wykorzystywać Władimir Putin - przekonuje historyk na łamach "Spiegla".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Niemcy wojna na Ukrainie wojna 2022

PR24 Stałe bazy USA w Polsce? Politolog: mogą raz na zawsze odstraszyć Rosję

Jeśli dojdzie do stworzenia stałych baz USA w Polsce, będzie to kolejna możliwość wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju, możliwość wspólnych ćwiczeń, współdziałania. Dla miejscowości, w których te bazy będą na stałe, jest to oczywiście także gigantyczna szansa - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski ŚWIAT USA Stany Zjednoczone polityka zagraniczna USA wojsko Stałe bazy USA w Polsce

Masakra w szkole w USA. Nauczycielka tuliła dzieci do końca. Jej mąż zmarł, pękło mu serce

"New York Times" poinformował, że mąż nauczycielki Irmy Garcii, zastrzelonej w masakrze w szkole podstawowej w Uvalde, w stanie Teksas, zmarł na atak serca. Rodzina określiła to jako śmierć z powodu złamanego serca. Kobieta zginęła w strzelaninie "tuląc dzieci w swoich ramionach aż do wydania ostatniego tchu". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Teksas strzelanina szkoła Marek Wałkuski

Stała obecność wojsk USA w Polsce. Nieoficjalnie: zapadła decyzja

Jak informuje portal polskatimes.pl, powołując się na "źródła z kręgów rządowych", w Waszyngtonie zapadła decyzja, że obecność sił amerykańskich w Polsce będzie miała stały charakter. Do naszego kraju trafia już sprzęt potrzebny w związku z tym żołnierzom ze Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-amerykańskie POLSKA Europa bezpieczeństwo wojna 2022 NATO służby i bezpieczeństwo