Polskie Radio
Section05
Australia

"Chcą zarabiać 10 tysięcy i więcej". Ekonomia powrotów z emigracji

Co najmniej dziesięć tysięcy złotych – taką kwotę dochodu netto deklarują Polacy w Stanach Zjednoczonych czy Australii jako podstawę utrzymania się i życia w godnych warunkach po powrocie do Polski. I to bez obciążeń kredytowych, z założeniem, że posiadamy miejsce zamieszkania, samochód i oszczędności. Tymczasem średnia pensja krajowa brutto w Polsce wynosi około 7400 złotych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polonia w USA Australia koszty wynagrodzenia rynek pracy średnia krajowa płace ekonomia Małgorzata Frydrych

Australia wystosuje przeprosiny wobec ofiar "tragedii talidomidu"

- Australia wystosuje narodowe przeprosiny do wszystkich obywateli dotkniętych "tragedią talidomidu" - powiedział w poniedziałek premier kraju Anthony Albanese. Ponad pół wieku temu zażywanie przez kobiety w ciąży talidomidu, który był rzekomo bezpiecznym lekiem na poranne mdłości, doprowadziło na całym świecie do fali poronień i narodzin dzieci z wadami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA leki Australia medycyna

Piotr Kilian: 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko

Jeszcze w październiku Piotr Kilian, Pirat Dyplomata, opuścił Polskę, by zdobyć Górę Kościuszki w Australii. Udało się. - 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko - zdradza szczegóły wyprawy podróżnik. Ta wyprawa odbyła się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Kilian Pirat Dyplomata podróże podróże zagraniczne turystyka Australia Paweł Edmund Strzelecki odkrycia i ciekawostki niepodległość 11 listopada

Siostra Bernadeta Pasińska o łączności z ojczyzną, oddaloną tysiące kilometrów od Australii

- Wróciłam tuż przed pandemią. Osiemnaście lat to bardzo długi okres czasu. Inaczej wyglądała sytuacja gospodarcza Polski, kiedy wylatywałam do Australii w 2001 roku. W tym czasie zmieniła się również sytuacja ekonomiczna Polaków, którzy w ostatnich latach wyjeżdżali do Australii głównie ze względów turystycznych. Polacy po wojnie, czy w latach 80. wyjeżdżali ze względów ekonomicznych czy politycznych. Wyjechałam jako bardzo młoda osoba, ten czas na pewno mnie ubogacił. Wróciłam jako osoba dojrzalsza – mówi siostra Bernadeta Pasińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Australia rodzina 11 listopada Święto Niepodległości tradycja flaga godło Małgorzata Frydrych

Piotr Kilian w drodze do Australii. Jak poradził sobie ze zmianą czasu?

- Opuściłem tłoczną Manilę i pojechałem na południe wyspy do miejscowości Batangas, gdzie zmieniłem czas z zimowego na letni - relacjonuje Piotr Kilian. - Zrobiłem to siedem godzin wcześniej w stosunku do polskiego czasu, co wiązało się z kilkoma problemami. Podróżnik znany jako Pirat Dyplomata jest w drodze do Australii, a Czwórka jest patronem jego wyprawy szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA podróże Podróże z Czwórką Australia Paweł Edmund Strzelecki

Raport na temat rasizmu wobec osób czarnoskórych. Najgorsza sytuacja w Niemczech, najlepsza - w Polsce

W środę Agencja Praw Podstawowych UE (FRA) opublikowała wyniki badań przeprowadzonych w kilkunastu krajach członkowskich dotyczące rasizmu wobec osób czarnoskórych. W Niemczech 76 proc. respondentów zadeklarowało, że byli dyskryminowani w ciągu ostatnich pięciu lat ze względu na kolor skóry, pochodzenie lub religię. W Austrii odsetek ten wyniósł 72 proc. W Polsce - 20 proc.
Zobacz więcej na temat:  rasizm ŚWIAT Unia Europejska Europa dyskryminacja Niemcy Australia

Piotr Kilian ruszył na Górę Kościuszki. Wyprawa pod patronatem Czwórki

Piotr Kilian dał się poznać słuchaczom Czwórki jako wyjątkowy podróżnik. W 2023 roku został jednym z finalistów naszego Plebiscytu Nieprzeciętni. Teraz ruszył do Australii - a my lecimy razem z nim. Czwórka jest patronem australijskiej wyprawy Piotra szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński turystyka podróże Podróże z Czwórką Australia Paweł Edmund Strzelecki odkrycia i ciekawostki

Australia. Kraina Oz istnieje naprawdę!

Czy można grać melodie na kłodzie drewna? Czy koala jest misiem? Gdzie właściwie mieści się kraina O? Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad takimi rzeczami koniecznie musicie posłuchać „Źródełka”! Tym razem wybierzemy się do dalekiej i gorącej Australii. To kraina nie tylko przedziwnych zwierząt, ale także wyjątkowej muzyki!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Hanna Szczęśniak wieś Australia

ANALIZA Jak rozwiązać kryzys migracyjny w Europie? Przykładem może być Australia

Już od prawie dekady Europa zmaga się z problemem nielegalnej migracji. Polityka otwartych drzwi, zapoczątkowana przez Angelę Merkel i kontynuowana przez europejski establishment, okazała się porażką. Presja migracyjna nadal nie maleje. Dowodzą tego ostatnie wydarzenia z Lampedusy. Unia Europejska wciąż nie ma pomysłu, jak poradzić sobie z imigrantami, którzy oblegają europejskie miasta. Z podobną sytuacją mierzyła się Australia jeszcze 10 lat temu. "Niezależnie od wszystkich różnic australijskie doświadczenia z zakresu ochrony granic coraz częściej stanowią punkt odniesienia dla polityków w innych demokratycznych państwach rozwiniętych" - pisze Michał Kołodziejski, polski dyplomata i ambasador RP w Australii w swojej analizie w portalu Wszystko Co Najważniejsze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Unia Europejska imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

Prezydent Duda na łamach portalu społeczności żydowskiej: mimo groźby śmierci, Polacy ocalili życie tysięcy Żydów

Mimo że zgodnie z prawem wprowadzonym przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej Polakom groziła śmierć za ukrywanie Żydów, tysiące z nich otrzymało wsparcie pozwalające ocalić im życie - przypomina prezydent RP Andrzej Duda w artykule, który ukazał się na łamach popularnego portalu społeczności żydowskiej w Australii i Nowej Zelandii J-Wire.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Ulmowie Andrzej Duda Nowa Zelandia Żydzi HISTORIA okupacja niemiecka historia Polski II wojna światowa polityka historyczna sprawiedliwi wśród narodów świata