Polskie Radio
Section05
broń chemiczna

Nowiczok w Salisbury mógł zabić nawet tysiące osób

W wyniku ataku nowiczokiem zginąć mogły nawet tysiące ludzi - donosi dzisiejszy Times. Informator gazety podkreśla, że napastnicy, czyli oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego mieli przy sobie wyjątkowo zabójczą formę środka paraliżującego. Tymczasem Brytyjczycy szykują się na rosyjską ofensywę propagandową, mobilizują też swój cyberwywiad.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania zamach Siergiej Skripal broń chemiczna

„Strzelano tak, by nie wejść w interakcję bojową z Rosją”

Resort obrony USA oświadczył, że sobotnie naloty na Syrię miały przekazać syryjskiemu reżimowi jasny i jednoznaczny komunikat oraz powstrzymać użycie broni chemicznej w przyszłości. Do zaatakowania trzech celów w Syrii użyto 105 pocisków. Na temat ataku wymierzonego w reżim Baszara el-Asada mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria USA Rosja Donald Trump Baszar al-Assad Andrzej Talaga broń chemiczna

Ponad sto rakiet spadło na Damaszek i pobliskie Homs

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę serię nalotów w Syrii w odwecie za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Gucie. O atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims. O ataku rakietowym w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz (politolog) Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria Wojna w Syrii Wojciech Cegielski broń chemiczna Baszar al-Assad USA Rosja Francja Wielka Brytania

Generał Polko: reżimowi Asada uderzenie nie zaszkodziło

- Operacja była przeprowadzona precyzyjnie, ale cele były drugorzędne. Prawdziwe obiekty, które trzeba zaatakować, by powstrzymać reżim Asada, są chronione przez Rosjan. Za użycie bezprawne broni chemiczne Zachód nie zdecydował się uderzyć tam, gdzie stacjonują wojska rosyjskie. To pokazuje, że konflikt jest nierozwiązywalny, jeśli nie dojdzie do porozumienia – powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
Zobacz więcej na temat:  Roman Polko USA Syria Baszar al-Assad Stany Zjednoczone Donald Trump Francja Wielka Brytania broń chemiczna

USA: decyzja w sprawie działań w Syrii „niebawem”

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że decyzja w sprawie działań w Syrii zostanie podjęta „już niebawem” i dodał, że po domniemanym ataku chemicznym na miasto Duma, on i jego zespół przyglądają się rozwojowi sytuacji „bardzo, bardzo gruntownie". O sytuacji międzynarodowej wokół konfliktu w Syrii mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Syria Irak USA broń chemiczna Izrael Artur Wróblewski Wojna w Syrii Baszar al-Assad

Theresa May: ten atak nie może pozostać bezkarny

Brytyjska premier Theresa May oceniła w środę w wywiadzie dla telewizji BBC, że "wszystko wskazuje" na to, iż reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada ponosi odpowiedzialność za sobotni atak na ludność cywilną w Dumie, dokonany prawdopodobnie z użyciem broni chemicznej. Dodała, że użycie broni chemicznej nie może pozostać bezkarne.
Zobacz więcej na temat:  Syria broń chemiczna Wielka Brytania Theresa May ŚWIAT Rosja USA