Polskie Radio
Section05
bronimy Jana Pawła II

TYLKO U NAS "Jeżeli nie był świętym, to nie ma świętego na świecie". Papieski fotograf broni Jana Pawła II

- Modlitwa Jana Pawła II była autentyczna, to nie było pod zdjęcia, pod film. To był mistyk. Wstyd i hańba dla tych, którzy takiego człowieka oskarżają w sposób haniebny - ocenił wybitny papieski fotograf Grzegorz Gałązka.W rozmowie z paryskim korespondentem Polskiego Radia Stefanem Foltzerem artysta wspominał pontyfikat świętego papieża i stawał w obronie jego dobrego imienia. - Jeżeli Jan Paweł II nie był świętym, to nie ma człowieka świętego na tym świecie - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II infografika POLSKA Kościół Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II

Szef Warner Bros. Discovery, właściciela TVN, chwali uczciwość stacji. Pominął nagonkę na Jana Pawła II

David Zaslav, szef Warner Bros. Discovery, amerykańskiej firmy będącej właścicielem TVN-u, z zachwytem komentował "uczciwość dziennikarską" podległej mu polskiej stacji telewizyjnej. Takie wypowiedzi mogą zaskakiwać w kontekście ostatnich oburzających publikacji na temat Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  TVN discovery Jan Paweł II bronimy Jana Pawła II POLSKA polityka media

TYLKO U NAS "Należało się tego spodziewać". Rzecznik Solidarności komentuje zniszczenie wystawy o Janie Pawle II

- Niszczenie pomników i te wszystkie inne akty, które w całej Polsce miały miejsce, sprawiają, że należało się niestety czegoś takiego spodziewać - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Odniósł się w ten sposób do zniszczenia wystawy poświęconej św. Janowi Pawłowi II "Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy". Stanęła ona w centrum Gdańska w odpowiedzi na atakujący papieża Polaka reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk pomorskie NSZZ Piotr Duda bronimy Jana Pawła II

"Jest mi żal ludzi, którzy tak postępują". Bp Oder o atakach na Jana Pawła II

 - Za co niektóre środowiska chcą ukamienować pamięć o Janie Pawle II, sponiewierać tę pamięć? Czy za to, że przyniósł nam przesłanie wolności? Czy za to, że mówił o godności człowieka? Czy za to, że mówił o godności rodziny, że był obrońcą życia ludzkiego? Czy za to, że przyniósł powiew wolności, który zaowocował ruchem Solidarności i wyzwolenia? - pytał na antenie TVP Info biskup gliwicki Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół katolicki Kościół Wydarzenia Wielkanoc POLSKA bronimy Jana Pawła II

Wielki Piątek w cieniu ataków na Jana Pawła II

Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że tegoroczna wielkopiątkowa droga krzyżowa będzie miała szczególne znaczenie. Nawiązał też do ostatnich ataków na Jana Pawła II. - W takich trudnych momentach Chrystus chce, żebyśmy byli solidarni z nim. Wtedy zaraz się okazuje, że hejt, te przykre słowa, to co nas miało upokorzyć, nas właściwie wzmacnia. Wszystko dzięki Chrystusowi - powiedział. Hierarcha był gościem programu "W otwarte karty", emitowanego jednocześnie w Programie 1 Polskiego Radia i TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Kościół katolicki POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Wielkanoc Marek Jędraszewski społeczeństwo bronimy Jana Pawła II

Kolejna dewastacja pomnika Jana Pawła II. Policja poszukuje sprawców

Policjanci ze Stalowej Woli próbują ustalić, kto zdewastował pomnik Jana Pawła II. Monument został oblany czerwoną farbą. Informację o tym, że ktoś zniszczył pomnik papieża Polaka, policjanci otrzymali w poniedziałek. Zawiadomił ich jeden z mieszkańców miasta, który przyszedł do dyżurnego komendy powiatowej policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia wiara Kościół Jan Paweł II regiony bronimy Jana Pawła II podkarpackie

Marsze Papieskie w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II [ZAPIS RELACJI]

Marsze papieskie przeszły ulicami wielu polskich miast, frekwencja dopisała w całym kraju. Pochody w największych miastach liczyły nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, w Warszawie w wydarzeniu wzięło udział ok. 50 tys. ludzi. Podobne pochody odbyły się m.in. w Krakowie, Szczecinie czy Częstochowie. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicki społeczeństwo bronimy Jana Pawła II Wadowice

PR24 "Zniszczenie takiej osoby pozwala zepchnąć polskość do nienormalności". Historycy analizują podłoże ataków na papieża

Dziś mija 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Niestety, ta ważna dla Polaków data zeszła się w tym roku z ostrymi atakami na papieża. Dlaczego są w Polsce środowiska, które chcą zniszczyć Ojca Świętego i jaki ma to związek z naszą bolesną komunistyczną historią? Na te pytania w Polskim Radiu 24 odpowiedzieli historycy: prof. Andrzej Nowak (UJ), prof. Wojciech Roszkowski (PAN) i prof. Paweł Skibiński (UW).
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół katolicki Polskie Radio 24 aktualności katolickie historia Polski komunizm POLSKA bronimy Jana Pawła II

"Zapraszam do modlitwy za naszych braci, którzy zniszczyli pomnik Jana Pawła II". Abp Ryś o akcie wandalizmu w Łodzi

Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś w dzisiejszej homilii w trakcie mszy w bazylice archikatedralnej powiedział, że oblanie farbą i namalowanie napisów na monumencie Jana Pawła II wpisuje się w ostatnie działania antypapieskie. W nocy na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa", co ma być nawiązaniem do książki holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka "Maxima culpa - Jan Paweł II wiedział". Oblał też farbą postać papieża-Polaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Karol Wojtyła Jan Paweł II HISTORIA społeczeństwo bronimy Jana Pawła II Grzegorz Ryś

"Próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski". Goście PR24 o publikacjach uderzających w Jana Pawła II

- Gdyby to było lepiej przygotowane, solidniej zrealizowane, to mielibyśmy powody do niepokoju, a tak była to próba nieudolnego ataku na ważną postać w historii Polski - mówił  podczas debaty o Janie Pawle II zorganizowanej na antenie PR24 Piotr Litka, dziennikarz "Rzeczpospolitej". W rozmowie wzięli też udział zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak oraz dr Robert Derewenda, historyk KUL i dyrektor IPN w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicyzm chrześcijaństwo Tadeusz Płużański bronimy Jana Pawła II społeczeństwo

Abp Józef Michalik o Janie Pawle II: całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i ludziom

Bierzemy udział w manifestacji w obronie prawdy o człowieku, który całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i ludziom - powiedział abp senior Józef Michalik podczas mszy w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Podkreślił, że Jan Paweł II był niestrudzonym obrońcą życia ludzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Michalik Jan Paweł II Karol Wojtyła HISTORIA Kościół POLSKA społeczeństwo bronimy Jana Pawła II

PR24 Ataki na Jana Pawła II. Abp Ryś: walka z Kościołem to nie tylko czasy stalinowskie

- Nie można interpretować wydarzeń z lat 60., 70. i 80. w Polsce, wyrywając je z kontekstu, jakim było funkcjonowanie Kościoła w totalitarnym państwie komunistycznym. Jak się te miary gubi, to wielu rzeczy się nie rozumie - powiedział w Polskim Radiu 24 metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, komentując publikacje oskarżające Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II bronimy Jana Pawła II Grzegorz Ryś infografika społeczeństwo