Polskie Radio
Section05
Bruksela

TYLKO U NAS Za tydzień ostateczne zatwierdzenie 5-miliardowej zaliczki dla Polski ze zmienionego KPO

Zatwierdzenie zaliczki w wysokości ponad 5 miliardów euro dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy wpisano do programu spotkania ministrów finansów unijnych krajów, mającego się odbyć za tydzień w piątek. Ustaliła to brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Bruksela Beata Płomecka fundusze unijne Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Nie żyje Michèle Rivasi. Francuska europoseł badała aferę "Pfizergate"

Nie żyje Michèle Rivasi, francuska deputowana do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Zielonych, która badała tzw. aferę "Pfizergate" (zwaną też aferą SMS-ową). Polityk zmarła w środę w drodze do Brukseli; przyczyną był zawał serca. Miała 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Bruksela Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia Pfizer szczepionka szczepienia COVID-19 sars-cov-2

MSZ intensyfikuje działania ws. zablokowania zmian traktatów w UE. Jabłoński: ważne jest budowanie koalicji państw

Ministerstwo Spraw Zagranicznych intensyfikuje działania ws. zmiany unijnych traktatów. Przegłosowana w ubiegłym tygodniu propozycja Parlamentu Europejskiego w tej kwestii ma trafić na Radę ds. Ogólnych, czyli spotkanie ministrów ds. europejskich państw członkowskich. Zaplanowano ją na 12 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Parlament Europejski Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ dyplomacja

Spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Kułeba: Ukraina otrzymała 300 tys. z 1 mln obiecanych pocisków artyleryjskich

Ukraina otrzymała do tej pory 300 tys. pocisków artyleryjskich z 1 mln sztuk amunicji, obiecanych wcześniej przez Unię Europejską - powiedział w środę szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska Słowacja broń artyleria Bruksela dyplomacja

Szef MSZ w Brukseli: w sposób istotny polskie zdolności obronne są komponentem siły NATO

Polska wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydajemy niemal 4 proc. własnego PKB na obronę i w sposób istotny polskie zdolności obronne są komponentem siły NATO - powiedział na konferencji NATO w Brukseli szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  polityka NATO szymon szynkowski vel sęk ŚWIAT Bruksela

5 mld euro zaliczki z KPO dla Polski. Europoseł PiS: to efekt prac trwających od 2022 roku

- Ponad 5 mld euro zaliczki dla Polski z KPO to wynik zakończonych prac nad programem REPowerEU, które trwały od maja 2022 r. Środki przyśpieszą realizację projektów energetycznych, w tym rozwój sieci przesyłowych, inteligentnych sieci energetycznych, OZE, czy morskich farm wiatrowych - mówi europosłanka Andżelika Możdżanowska (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej polityka PiS ŚWIAT Bruksela

"Ograniczają suwerenność i przekształcą UE w parapaństwo". Przydacz o zmianach w traktatach UE

Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. Poseł PiS Marcin Przydacz podkreślił, że proponowane zmiany w traktatach są daleko idące. - Dotyczą one tak naprawdę zmiany funkcjonowania całej Unii Europejskiej - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Europa ŚWIAT Marcin Przydacz PiS Rada Europejska

"Czarny dzień dla europejskiej demokracji", "akcja łamania kręgosłupów". Europosłowie PiS komentują decyzję PE

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości na konferencji w Strasburgu skrytykowali przyjęte przez PE sprawozdanie ws. zmiany unijnych traktatów. - Niewielką ilością głosów, ale jednak został uruchomiony proces zagrażający suwerenności Polski i innych państw członkowskich, skazując je na łaskę i niełaskę europejskiej oligarchii, czyli niedemokratycznych instytucji europejskich oraz dużych, silnych państw, przede wszystkim Francji i Niemiec - powiedział Ryszard Legutko. Wtórowali mu inni eurodeputowani PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament Ryszard Legutko Patryk Jaki Beata Kempa Jacek Saryusz-Wolski Anna Zalewska Beata Szydło Strasburg Bruksela

Senator PiS: zmiany traktatów UE prowadzą do wykluczenia USA z teatru europejskiego

- Wykluczenie przez eurokratów Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z teatru europejskiego - do czego sprowadzają się zmiany w unijnych traktatach - może doprowadzić w nieodległej perspektywie do powrotu polityki resetu z Rosją - ostrzega senator PiS Włodzimierz Bernacki w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS Sejm Unia Europejska Parlament Europejski legislacja Paweł Zieliński Stany Zjednoczone USA Bruksela Europarlament parlament ue polityka

5 mld euro dla Polski. W KE rozpoczęła się pisemna procedura zatwierdzająca zaliczkę

W Komisji Europejskiej rozpoczęła się procedura pisemna zatwierdzająca 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, który ma być częścią Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że procedura potrwa do jutra do 10.00 i zaliczka zostanie ostatecznie jutro zatwierdzona przez komisarzy.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela UE Unia Europejska ŚWIAT Beata Płomecka energia elektryczna Krajowy Plan Odbudowy

Rewolucja w Unii Europejskiej. Wyjaśniamy, na czym mają polegać zmiany w traktatach

Unia Europejska szykuje prawdziwą rewolucję. Politycy w Brukseli chcą zmian traktatowych, które m.in. scentralizują Wspólnotę i kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii Europejskiej. Przedstawiamy najważniejsze z planowanych zmian i ich konsekwencje.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prawo Bruksela Komisja Europejska weto ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS Ekspertka PISM dla Polskiego Radia: 12. pakiet sankcji nie uszczupli znacząco budżetu Rosji

Wpływ 12 pakietu unijnych sankcji na uszczuplenie rosyjskiego budżetu będzie niewielki - oceniła w rozmowie z Polskim Radiem ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Elżbieta Kaca. Projekt restrykcji Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim przed kilkoma dniami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka sankcje sankcje Unii Europejskiej GOSPODARKA Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Ukraina wojna na Ukrainie paliwa ropa naftowa lpg LNG