Polskie Radio
Section05

demonstracje

"Nie mogło tu zabraknąć Solidarności". Historyczne spotkanie w Mińsku z udziałem Piotra Dudy

W Mińsku trwa spotkanie szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy z Aleksandrem Jaroszukiem - szefem Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych. To historyczne spotkanie, gdyż dotychczas na Białorusi nie gościł żaden lider związkowy z państw Unii Europejskiej. Na Białorusi od 30 dni trwają protesty, w których demonstranci domagają się odejścia od władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Solidarność protest Europa związki zawodowe Piotr Duda Mińsk

Aktywiści klimatyczni blokowali ul. Świętokrzyską w Warszawie. Dotąd nie skomentowali awarii "Czajki"

W ramach akcji organizowanej przez ruch Extinction Rebellion grupa aktywistów blokowała ulicę Świętokrzyską, ogłaszając "alarm klimatyczny". Organizacja, która twierdzi, że zajmuje się ochroną klimatu, nie odniosła się dotąd do sprawy gigantycznego zanieczyszczenia środowiska, jakie ma miejsce w wyniku awarii oczyszczalni "Czajka".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ochrona środowiska klimat bezpieczeństwo na drodze protest manifestacje

Protesty przeciw Łukaszence. Publicysta: białoruski kąsek utknął Kremlowi w gardle

- Widzimy, że na Białorusi oprócz rządzących jest jeszcze 10 mln obywateli, którzy żądają swoich praw. W tej sytuacji białoruski kąsek utknął Kremlowi w gardle. Gdyby nie jawne wsparcie rosyjskie, Łukaszenka już dawno by upadł - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Łomanowski z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś protest Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin polityka Europa Piotr Wąż

Sytuacja na Białorusi. Jackowski: część państw UE nie chce konfliktu z Rosją

- Nasz ogląd sytuacji ws. Białorusi nie jest podzielany przez wszystkie kraje członkowskie UE. Część z nich ma swoje interesy z Rosją i nie chciałaby się z nią skonfliktować, jednak polityka chowania głowy w piasek prędzej czy później prowadzi do tego, że zwiększa się rosyjska strefa wpływów w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Maria Jackowski, senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś protest polityka Europa Unia Europejska Jan Maria Jackowski Jerzy Jachowicz

Demonstracje na Białorusi. Dr Bryc: Łukaszence nie uda się już zdusić społeczeństwa obywatelskiego

- Białorusini nauczyli się wyrażać swój sprzeciw. Jestem pod wrażeniem, że społeczeństwo białoruskie, poradzieckie, które jeszcze niedawno było mniej aktywne i chętne do protestów niż Rosjanie, teraz po raz pierwszy na skalę ogólnonarodową odważyło się protestować i nie boi się tego - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin

Paweł Kowal: gdy zaczyna się jakiś problem na wschodzie, polska polityka staje się polityką przez duże "P"

- Jeżeli Polska może zaproponować coś istotnego politycznie dla Europy, to chociażby realną wiedzę o tym, co dzieje się na wschodzie, pewną intuicję, jak rozwiązywać tamtejsze konflikty. Nie ma drugiego takiego państwa, które miałoby w tym odpowiedni potencjał - powiedział Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Paweł Kowal Białoruś Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi polityka POLSKA

"OMON jest odważniejszy, kiedy na protestach jest mniej osób". Wicedyrektor telewizji Biełsat o sytuacji na Białorusi

Na Białorusi w 20. dniu powyborczych protestów, akcje opozycji miały lokalny charakter. W Mińsku zorganizowano kilka łańcuchów solidarności. W centrum stolicy zgromadzono milicyjny OMON, żołnierzy wojsk wewnętrznych i samochody więźniarki do przewozu osób zatrzymanych. W Polskim Radiu 24 wydarzenia te komentował wicedyrektor TV Biełsat Aleksiej Dzikawicki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa wybory na Białorusi Biełsat Polskie Radio 24 Piotr Wąż Aleksander Łukaszenka milicja protest manifestacje