Polskie Radio
Section05
dezinformacja

Unia Europejska walczy z dezinformacją

Unia Europejska mobilizuje siły do walki z rosyjską propagandą. W Brukseli został opublikowany raport na temat zagrożeń i plan działań jak Wspólnota powinna się na nie przygotować i z nimi walczyć. - W dokumencie wspomniano Rosję, jako zagrożenie dla Unii Europejskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka. Gośćmi audycji byli również Beata Płomecka. W drugiej części programu rozmowa z TOmaszem Grosse o sytuacji politycznej w Niemczech.  
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja dezinformacja propaganda Unia Europejska

Gen. Skrzypczak: rosyjska propaganda olbrzymim zagrożeniem

– Część mediów nie dojrzała jeszcze do tego, by bronić nasze społeczeństwo przed rosyjską propagandą – powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były minister obrony narodowej. W audycji „Kulisy Spraw” odniósł się do wpływu działań propagandowych państwa rosyjskiego oraz przedstawił zagrożenia płynące z cyberataków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Skrzypczak Rosja propaganda cyberatak cyberbezpieczeństwo wojna hybrydowa służby i bezpieczeństwo dezinformacja cyberzagrożenia

UE mobilizuje siły do walki z rosyjską dezinformacją

W Brukseli został opublikowany raport na temat zagrożeń i plan działań jak Wspólnota powinna się na nie przygotować i z nimi walczyć. Dokument przygotowali eksperci z unijnego korpusu dyplomatycznego i Komisji Europejskiej. W 12-stronicowym dokumencie Rosja jest wymieniona kilka razy, a rosyjska propaganda nazwana największym zagrożeniem dla Unii.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czaputowicz Rosja Unia Europejska MSZ NATO ŚWIAT dezinformacja

Jak Finlandia walczy z rosyjską dezinformacją

W Świecie w Powiększeniu rozmowa o Finlandii, gdzie w głośnym procesie skazano dwóch działających na rzecz Rosji aktywistów: Ilję Janitskina i Johana Backmana. Wyrok nie jest prawomocny, a obrona już zapowiedziała apelację. O to, w jaki sposób Finlandia walczy z rosyjskimi wpływami zapytaliśmy Piotra Szymańskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Rosja propaganda dezinformacja Europa Wschodnia

Wojna informacyjna. "Rosji zależy na bełtaniu w głowach”

ABW zatrzymała obywatelkę Rosji Jekaterinę C., która zostanie wydalona z Polski; dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski. Według ABW, osoby te brały udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę. O rosyjskiej dezinformacji w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Brzeski, specjalista w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja cyberbezpieczeństwo wojna hybrydowa dezinformacja Rafał Brzeski ABW szpieg Piotr Pogorzelski

Dezinformacja jako zagrożenie dla współczesnego świata

– Największy problem dotyczy braku odpowiedniej liczby ekspertów, którzy mogliby zająć się tym problemem – powiedział dr Adam Lelonek, prezes Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji. W Polskim Radiu 24 rozmowa o zagadnieniach dotyczących wojny psychologicznej oraz dezinformacyjnej we współczesnym świecie, a także o tym, jak bronić się przed zagrożeniami, które z nich płyną.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dezinformacja Rosja

"Obrzucić błotem, a coś zostanie". Jak dezinformują Rosjanie

- Tu chodzi o to, że niezależnie od tego jak absurdalne byłyby różne rosyjskie teorie, hipotezy w przypadku MH17 czy katastrofy smoleńskiej, to wedle przysłowia - "obrzucić błotem, a coś zostanie". Wielokrotnie powtarzane kłamstwo gdzieś tam się utrwala a przynajmniej wprowadza ogromny informacyjny chaos - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Grzegorz Kuczyński, dziennikarz, autor książki "Jak zabijają Rosjanie". 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja katastrofa smoleńska Siergiej Skripal dezinformacja Aleksander Litwinienko Władimir Putin

Kulisy rosyjskiej dezinformacji w Polsce

W czwartek posłowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych zapoznają się z informacją na temat roli rosyjskich służb specjalnych w antypolskich prowokacjach i akcjach dezinformacyjnych na Ukrainie oraz w antyukraińskich prowokacjach i akcjach dezinformacyjnych w Polsce. O tym, jakimi narzędziami posługują się Rosjanie i na czym polegają rosyjskie operacje dezinformacyjne, mówił w Kulisach Spraw analityk, założyciel strony internetowej Rosyjska V Kolumna w Polsce Marcin Ludwik Rey.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja służby specjalne dezinformacja NATO wojna hybrydowa