Polskie Radio
Section05
dieta

5. Kongres "Zdrowie Polaków". Nasze zdrowie zależy od wielu czynników

Piąta edycja Kongresu "Zdrowie Polaków" odbyła się pod hasłem "One Health - Jedno Zdrowie". Wydarzenie koncentrowało się na integralnym podejściu do zdrowia, które uwzględnia wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i człowieka na ogólną równowagę zdrowotną. - Jeżeli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych, jeśli nie zwrócimy uwagi na to, czym oddychamy, jak oddziałujemy, komunikujemy się z otoczeniem, z przyrodą, to nie będzie tego zdrowia - powiedział prof. Henryk Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dieta środowisko prof. Henryk Skarżyński

Otyłość i nadwaga - jak z nimi zawalczyć?

Ze zbyt dużą masą ciała boryka się już 57 procent Polaków, wynika z danych GUS z 2019 roku. Ten wskaźnik niestety rośnie, dlatego nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. Warto skorzystać z bezpłatnych wizyt online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty w Centrum Dietetycznym Online. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej otyłość nadwaga jedzenie zdrowie medycyna dieta Kamil Jasieński Martyna Ogonek zdrowie i dieta talerz zdrowego żywienia

Studencka dieta. Daria Ładocha radzi, co jeść i jak to przygotować

Studenci nie mają zbyt dużo czasu na przygotowanie domowych posiłków, ale ich świadomość na temat jedzenia rośnie. - Najprostszym rozwiązaniem jest kanapka, ale nie z bufetu, tylko z domu. Teraz polecam też kasze, które można zapakować w pojemnik i wziąć na uczelnię, i warzywa gotowane lub pieczone - mówi dziennikarka kulinarna Daria Ładocha. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA gotowanie jedzenie kuchnia studenci dieta Marta Hoppe

Fleksitarianizm - jak jeść mniej mięsa? Zaczynaj od małych kroków

Nie wszyscy wyobrażają sobie całkowite wykluczenie mięsa z codziennego menu. Jest jednak coś, co może pomóc tym, którzy "stoją w rozkroku". - Fleksitarianizm to dieta roślinna, która dopuszcza okazjonalne spożywanie mięsa - mówi Michalina Dudowicz, autorka profilu kulinarnego oraz książki "Fleksitarianizm zielona kuchnia bez wyrzeczeń".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka dieta weganizm mięso Kamil Jasieński