Polskie Radio
Section05

film polski

Lena Góra: co by było, gdybyśmy się nie bali wyglądać dziwnie?

W tym roku po raz 26. zostaną wręczone Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. Listę produkcji i twórców, którzy mają szansę na to najważniejsze w  polskiej kinematografii wyróżnienie, Polska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek 8 lutego. Wśród nominowanych w kategorii "najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca" jest Lena Góra za kreację w filmie "Imago". Wcześniej została za nią nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino Polskie Nagrody Filmowe Orły Lena Góra Agnieszka Suchora

Polskie Nagrody Filmowe "Orły". Dariusz Jabłoński: widać zainteresowanie historią [LISTA NOMINACJI]

- Moim zdaniem ważne są zabawa, żart przykryty kostiumem, a jednak ciągle opowiadający o współczesności. Mówię tutaj oczywiście o filmie "Kos", który został obsypany nominacjami, i o serialu "1670", który też zwrócił uwagę Akademii - powiedział pomysłodawca i prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podczas ogłoszenia nominacji do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Polskie Nagrody Filmowe Orły kino nagroda Polska Akademia Filmowa Orły 2024

Polskie Nagrody Filmowe "Orły". Kto otrzymał nominacje do "polskich Oscarów"?

Polskie Nagrody Filmowe "Orły" przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od roku 1999. Trwa 26. edycja wydarzenia, ogłoszenie wyników nastąpi 4 marca. Najwięcej nominacji otrzymał film "Kos" Pawła Maślony (16). Doceniono również "Doppelgängera. Sobowtóra" Jana Holoubka (13) i "Filipa" Michała Kwiecińskiego (13). Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Nagrody Filmowe Orły Martyna Podolska Polska Akademia Filmowa Dariusz Jabłoński film Kos

Klasyka polskiej kinematografii w kinach studyjnych. Co można będzie obejrzeć?

Startuje "Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni". To wyjątkowy projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z klasyką polskiej kinematografii. - Tym razem poznamy produkcje i twórców, którzy w jakiś sposób zawsze pozostawali troszeczkę z boku głównego nurtu - mówi kurator przeglądu i filmoznawca Tomasz Kolankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo kino

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla konkurs chopinowski kino Jakub Piątek reżyser film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Koszałka historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale reżyser Zakopane Tatry

"Miłość jak miód". Agnieszka Suchora: potrzebujemy prostych wzruszeń

Agnieszka Suchora jest aktorką filmową i teatralną. Od roku 1990 związana z Teatrem Współczesnym, a od piątku (9 lutego) na dużych ekranach będzie można oglądać ją w najnowszej produkcji pt. "Miłość jak miód". To komedia romantyczna opowiadająca o dwóch 50-letnich przyjaciółkach, które postanawiają otworzyć się na nowe doświadczenia i na miłość.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Martyna Podolska Agnieszka Suchora komedia Miłość jak miód projektowanie przestrzeni projektowanie mody

Reżyser filmu "Kos": za Kościuszką stoi dobra do opowiadania historia

- Jak już zacząłem poznawać historię Kościuszki, to poczułem żal do naszego systemu edukacji, że w ogóle nikt nawet nie spróbował przybliżyć tej postaci. A za Kościuszką stoi naprawdę fascynująca historia, taka przygodowa, dobra do opowiadania - mówił w Dwójce Paweł Maślona, reżyser filmu "Kos".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Paweł Maślona Jacek Braciak Bartosz Bielenia Agnieszka Grochowska Andrzej Seweryn film Kos Monika Zając kos Dwójka FILM kino KULTURA

Julian Antonisz. Filmowiec, który bawił się konwencjami

 - Film go interesował pod warunkiem, że będzie autentycznym dziełem artysty, czyli to nie może być kopia stworzona przez kamerę, tylko musi być ręcznie wykonany przez autora - wspominała w Polskim Radiu Malwina Antoniszczak, córka artysty. 37 lat temu, 31 stycznia 1987 roku, zmarł Julian Antonisz, plastyk i twórca filmów animowanych. Uwielbiał bawić się konwencjami, lubił pastisz i absurd, co nie wykluczało refleksji nad pokracznym, brzydkim światem komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  FILM animacja Kraków artysta wynalazcy PRL HISTORIA fotografia muzyka filmowa

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino kos Paweł Maślona Powstanie Styczniowe Tadeusz Syka Tadeusz Kościuszko 1670 Piotr Gociek Adriana Prodeus Dwójka KULTURA

Kino objazdowe rusza w Polskę. Sprawdź jaki ma repertuar, gdzie i kiedy przyjedzie

Ostatnio na ekranach duży wybór interesujących nowych polskich filmów, jednak nie wszyscy mogą z niego korzystać, bo nie zawsze w pobliżu jest kino. Ten problem ma rozwiązać kino objazdowe, które właśnie rusza w Polskę i chce dotrzeć do tych miejscowości, gdzie nie ma kina stacjonarnego. O tym niewątpliwie potrzebnym pomyśle rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino Ryszard Jaźwiński Trójka

Artur Paczesny doceniony za rolę w filmie "Tyle co nic". "To opowieść o wewnętrznym rozdarciu".

Artur Paczesny na co dzień jest aktorem Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, wcześniej grał w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę za główną rolę męską w filmie "Tyle co nic". W debiucie reżyserskim Grzegorza Dębowskiego gra Jarka - rolnika z krwi i kości, walczącego o polepszenie sytuacji mieszkańców wsi.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Martyna Podolska Artur Paczesny

"Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy". Premier Donald Tusk w Kijowie

Premier Donald Tusk zaapelował do europejskich przywódców, by wspierali Ukrainę w walce z Rosją. Szef rządu, który przebywa z wizytą w Kijowie, podkreślał, że jeśli komuś zależy na wolności, prawach człowieka, rządach prawa, demokracji, to musi wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. To pierwsza wizyta polskiego premiera w państwie spoza Unii Europejskiej po wyborach i po ukonstytuowaniu się nowego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Powstanie Styczniowe historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polonia Polacy za granicą język polski Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Ukraina Donald Tusk