Polskie Radio
Section05
filmoteka narodowa

Reżyser Grzegorz Królikiewicz we wspomnieniach córki: do końca był sobą

- Był twórcą konsekwentnym, co wiązało się z długim oczekiwaniem w kolejce po zielone światło na robienie filmów. Wielokrotnie miałam z nim takie rozmowy, że może powinniśmy wybrać inną konwencję, żeby troszeczkę się przełamał. Zawsze odpowiadał: "nie, ja do końca będę sobą" - mówiła w Dwójce Bogna Janiec, producentka filmowa, kierowniczka produkcji i córka Grzegorza Królikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Królikiewicz Paweł Siwek kino filmoteka narodowa FILM KULTURA Dwójka

"Rozmowa Kulturalna". Propozycje programowe Centrum Myśli Jana Pawła II

Ruszyła rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Od 23 czerwca do 31 lipca 2023 uczniowie warszawskich szkół (począwszy od ukończonej trzeciej klasy szkoły podstawowej) mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Rekrutacja dla studentów przypada jesienią. O szczegółach programu i działalności Centrum Myśli Jana Pawła II mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Miąsko, specjalista ds. projektów edukacyjnych placówki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa film polski filmoteka narodowa

Projekt cyfryzacji zbiorów polskiego kina  

W ramach cyklu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizowanego przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny skanowane i digitalizowane są  filmy oraz materiały okołofilmowe. O przedsięwzięciu mówili w Polskim Radiu 24: Dobromiła Wrońska, kierownik Działu Edukacji Filmowej, Aleksandra Ryży, redaktor naczelna portalu ninateka.pl, Tomasz Pisula, kierownik Działu Projektów internetowych FINA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa film polski filmoteka narodowa

"Klatka na klatki" – o filmowej cenzurze w czasach PRL-u

Funkcjonariusze urzędu cenzury w czasach PRL-u mieli tak wielki wpływ na zawartość dzieł artystycznych, że niektórzy chcieliby przyznać im miano współautorów. O różnych aspektach komunistycznej cenzury rozmawiają uczestnicy konferencji "Klatka na klatki. Cenzura filmowa w Polsce Ludowej", organizowanej przez Filmotekę Narodową w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  cenzura PRL FILM KULTURA Tomasz Miara filmoteka narodowa Trójka

"Muzyka odzyskana". Michał Klauza: musieliśmy wyobrazić sobie aurę, o którą chodzi

- Nie jest łatwo grać muzykę filmową do filmu, którego się nie widziało. Jest tak, że dobrze napisana muzyka ilustruje określone sytuacje. Mam przed sobą obie partytury i w zasadzie my sami, nie widząc tego obrazu, musieliśmy wyobrazić sobie pewną aurę, którą potrzebujemy stworzyć - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, przed dzisiejszym (8.05) koncertem "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej".
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza Paweł Siwek Dwójka Roman Palester Artur Malawski muzyka filmowa MUZYKA filmoteka narodowa

Dyrektor Filmoteki Narodowej: nasze działania mają coraz większe znaczenie dla kultury polskiej

- W tym roku pozyskaliśmy grant europejski, który brutto wart jest prawie 30 milionów złotych. Te pieniądze zostaną przekazane na to, aby powstały zrekonstruowane wersje filmowe znaczących filmów - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński POLSKA KULTURA FILM filmoteka narodowa

Adolf Dymsza i Jerzy Gruza. O dwóch takich, co bawili kilka pokoleń Polaków

W "Magazynie bardzo filmowym" m.in. przypomnieliśmy sylwetki dwóch artystów, dzięki którym życie stawało się znośniejsze, potrafili bowiem bawić cale pokolenia Polaków - Adolfa Dymszy oraz Jerzego Gruzy. Pierwszy z nich był nazywany królem polskich komedii, drugi zaś pozostawił po sobie wiele filmów, seriali i widowisk telewizyjnych, które nadal śmieszą do łez. 
Zobacz więcej na temat:  kino Jerzy Gruza filmoteka narodowa FILM film polski Krzysztof Toeplitz

Ludwik Sempoliński i jego parodia Hitlera. "Podczas okupacji musiał się ukrywać"

Stepował, śpiewał, grał, uczył i śpiewał, a jedna z jego piosenek skazała go na wojenną tułaczkę, ponieważ odważył się w niej sparodiować Adolfa Hitlera. - Właściwie przez całą okupację Ludwik Sempoliński musiał się ukrywać, bo był za tę parodię ścigany - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej. Kim dokładnie był ten znakomity artysta?
Zobacz więcej na temat:  aktorzy kabaret Ludwik Sempoliński Zbigniew Krajewski filmoteka narodowa Małgorzata Raducha

"Solidarni z Ukrainą". FINA zaprasza na cykl wydarzeń kulturalnych

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na serię wydarzeń pod hasłem "Solidarni z Ukrainą", podczas których odbędą się zbiórki pieniędzy na rzecz Ukrainy. – W najbliższym czasie czeka nas dwudniowe wydarzenie – zapowiada Magdalena Piejko, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina Warszawa pomoc filmoteka narodowa Trójka Ukraina

Kino 10. Festiwalu Przemiany. Świat po pandemii motywem przewodnim

Od czwartku 1 października Centrum Nauki Kopernik i Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny zapraszają na przegląd filmów 10. edycji Festiwalu Przemiany. – Kluczem do wyboru jest hasło festiwalu ("Rok zero" – przyp. red.) i refleksja na temat świata po pandemii oraz ogólnoświatowych problemów społecznych – zapowiada redaktor naczelna Ninateki Marta Szotkowska.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Furtak-Bilnik Piotr Majewski Trójka KULTURA filmoteka narodowa Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy dokument

Janko Muzykant odzyskał głos. Sukces specjalistów z FINA

- Przez ostatnich kilkadziesiąt lat "Janko Muzykant" funkcjonował w niekompletnej wersji, bez dźwięku. Na szczęście mógł funkcjonować jako film niemy, którym tak naprawdę nigdy nie był. W pierwszych filmach dźwiękowych dialogi i narracja nadal były przedstawiane przy pomocy plansz, natomiast ścieżka dźwiękowa zawierała głównie ilustrację muzyczną - mówił Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego (FINA).
Zobacz więcej na temat:  kino nieme Beata Kwiatkowska filmoteka narodowa Dwójka kino