Polskie Radio
Section05
fotografia

IX Konkurs Fotografii Teatralnej - prawie 130 zgłoszeń i troje zwycięzców

Konkurs Fotografii Teatralnej to prestiżowe wydarzenie organizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spośród niemal 1500 nadesłanych w tym roku fotografii jury wybrało finałowe zdjęcia w trzech kategoriach, których zwycięzcami zostali: Dawid Stube, Karolina Jóźwiak i Anna Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego konkurs fotografia Paweł Siwek Konkurs Fotografii Teatralnej Dwójka KULTURA Dawid Stube

Mieczysław Karłowicz. Mistrz poematu symfonicznego

- Jego muzyka wyrasta z fascynacji trzema kompozytorami: Czajkowskim, Straussem i Wagnerem - wyliczał w Polskim Radiu Jacek Melchior, krytyk. 157 lat temu, 11 grudnia 1876 roku, urodził się w Wiszniewie na Litwie Mieczysław Karłowicz, kompozytor, dyrygent, fotograf i taternik. W ciągu bardzo krótkiego życia zdążył zapisać się w historii polskiej muzyki wybitnymi utworami. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA KULTURA MUZYKA Młoda Polska Tatry góry fotografia narty kompozytor

"Nieprzezroczyste". Agnieszka Pajączkowska bada historie chłopskiej fotografii

Chłopska fotografia – ta rodzinna, prywatna – nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako część „narodowego dziedzictwa”, a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ilu zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja fotografia rzemiosło Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Karol Brandel. Fotograf, wynalazca, ojciec fotoreportażu

185 lat temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych artystów historii polskiej i światowej fotografii. Karol Brandel jako pierwszy człowiek wykonał zdjęcie z lecącego balonu, był prekursorem fotografii medycznej i twórcą słynnej panoramy Warszawy. W latach 80. XIX wieku wynalazł rewolucyjny aparat ręczny, dzięki któremu rozpowszechnił fotografię amatorską oraz uwiecznił sceny z życia codziennego mieszkańców Warszawy i innych miast.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski fotografia aparat fotograficzny Warszawa zdjęcia wynalazcy

Rafał Bielski: nie chciałbym żyć w XIX-wiecznej Warszawie

Carskie wojsko, nazwy ulic napisane cyrylicą, nieczystości płynące rynsztokami - tak dwa wieki temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski. - Wydaje mi się, że to nie jest miasto, w którym chcielibyśmy żyć - mówił w Dwójce Rafał Bielski, autor publikacji "Było takie miasto... Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego Tom 1. 1860-1905".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Warszawa fotografia fotograf zdjęcia album kolekcja historia warszawy

Bruno Schulz we wspomnieniach. "Był człowiekiem, którego się nie widzi"

– Był cichy, przesadnie skromny. Kiedy szedł korytarzem, to gdzieś pod ścianami. I skarżył się na pracę w szkole – opowiadał Alfred Schreyer o swoim nauczycielu Brunonie Schulzu. W radiowych archiwach zachowały się cztery opowieści tych, którzy zetknęli się z autorem "Sklepów cynamonowych", nieśmiałym mistrzem literackiego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz Drohobycz wspomnienie Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa fotografia literatura