Polskie Radio
Section05
górski karabach

Konflikt Armenii z Azerbejdżanem. Władze: ponad 170 zabitych żołnierzy

W czwartek ministerstwo obrony Azerbejdżanu przekazało, że "w prowadzonych w tym tygodniu walkach na granicy z Armenią zginęło 71 azerskich żołnierzy". Władze Armenii informowały o śmierci 105 żołnierzy. Agencje AFP i AP informują, że "zawarte w środę wieczorem po dwóch dniach walk zawieszenie broni jest przestrzegane".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azerbejdżan Armenia konflikty międzynarodowe Kaukaz górski karabach Rosja Ukraina Europa

Prezydent Azerbejdżanu: odzyskaliśmy kontrolę nad korytarzem laczyńskim w Górskim Karabachu

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew za pośrednictwem Twittera poinformował, że w piątek (26 sierpnia) azerbejdżańskie wojska wkroczyły do miejscowości Laczyn, Zabuch i Sus, odzyskując kontrolę nad tzw. korytarzem laczyńskim, łączącym Armenię ze stolicą separatystycznego Górskiego Karabachu, Stepanakertem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azerbejdżan górski karabach Armenia Azja

Niespokojnie w Górskim Karabachu. Ekspert z PISM: siły azerskie dyktują reguły gry

- Ta eskalacja, mimo że jest typowa pod względem taktycznym, różni się jednak od poprzednich tym, że przygotowania, jakie zostały poczynione przez stronę azerską (...), pokazują, że jest ona w tym momencie gotowa na coś więcej niż typowe testowanie strony ormiańskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Legieć (PISM). Gościem programu był również Paweł Rakowski (komentator spraw bliskowschodnich).   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Bejrut górski karabach Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Liban

Starcia między Azerbejdżanem i Armenią. W Górskim Karabachu ogłoszono częściową mobilizację

Władze Górskiego Karabachu ogłosiły częściową mobilizację z powodu rosnących napięć w stosunkach z Azerbejdżanem. Od kilku dni dochodzi tam do starć, w których zdaniem mieszkających tam Azerów miało zginąć już 4 ormiańskich żołnierzy, a 15 miało zostać rannych.
Zobacz więcej na temat:  Azerbejdżan Armenia górski karabach wojsko konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa

Niespokojnie w Armenii: opozycja domaga się dymisji premiera. Protesty ws. Górskiego Karabachu

- Ormiańska opozycja zorganizowała duży protest antyrządowy, przeciwko potencjalnym ustępstwom ws. Górskiego Karabachu. Demonstrujący żądają dymisji premiera. Część protestujących rozbiła namioty na placu Francji w Erywaniu i została tam na noc - podaje armeńska sekcja Radia Swoboda.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Armenia Azerbejdżan ŚWIAT Kaukaz Południowy górski karabach

"One tam dalej są". Arkadiusz Legieć o wojskach rosyjskich w Górskim Karabachu

Kwestię reakcji Kaukazu oraz państw Azji Środkowej na wojnę na Ukrainie, a także szansę na powrót Turcji do gry omówili na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Ośrodek Studiów Wschodnich Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Azja Kazachstan Azerbejdżan górski karabach