Polskie Radio
Section05
GRU

"RESET" Działalność rosyjskich służb specjalnych w Polsce za rządów PO. Cenckiewicz: GRU i FSB były nadaktywne

- W całym okresie resetu SWR, GRU i FSB były aktywne, a często i nadaktywne, na terenie Polski - powiedział w środę w TVP Info prof. Sławomir Cenckiewicz, współautor filmu "Reset". Wskazał, że rosyjskie służby zajmowały się m.in. rozpoznaniem polskiej infrastruktury krytycznej i miejsc typowanych do stacjonowania elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset Sławomir Cenckiewicz Rosja służby specjalne FSB

Hakerzy włamali się na konta działaczy PiS. Za atak prawdopodobnie odpowiada rosyjski wywiad wojskowy

Szpiedzy internetowi rozprzestrzeniali złośliwe oprogramowanie na skrzynki mailowe członków oraz sympatyków PiS. "Zespół CERT Polska wykrył działania grupy hakerskiej UNC1151, stojącej m.in. za operacją Ghostwriter. Przestępcy, prawdopodobnie powiązani z rosyjskim GRU, podszyli się pod osoby sprawujące wysokie funkcje państwowe, wykorzystując do tego skrzynki poczty elektronicznej na popularnym portalu" - poinformowało Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS mail hakerzy Rosja służby i bezpieczeństwo

PR24 Zatrzymano siatkę rosyjskich szpiegów. Piotr Nisztor: to niewątpliwie ogromny sukces ABW

- To jest niewątpliwie bardzo duży sukces Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że ABW tę siatkę zlokalizowała, rozpoznała i zatrzymała, nie doszło w Polsce do zamachów bombowych, do zamachów, które miały być skierowane na pociągi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Nisztor z "Gazety Polskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Nisztor Magdalena Złotnicka szpieg szpiegostwo ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Rosyjski "szpiegowiec" solą w oku szwedzkich władz. "To nie był zwykły blok"

Kamery, lustra weneckie oraz rosyjska flaga - tym wyróżnia się niepozorny z daleka siedmiopiętrowy "szpiegowiec", czyli budynek zajmowany bezprawnie przez rosyjskich agentów wywiadu na wyspie Lidingoe pod Sztokholmem. - To nie był zwykły blok - potwierdza szwedzki parlamentarzysta, który mieszkał w nim jako dziecko. Rosjanie nigdy nie chcieli oddać budynku ani nie płacili czynszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwecja Rosja wojna na Ukrainie wywiad Europa

Rozbita przez ABW siatka szpiegów działała na zlecenie GRU? Jest komentarz b. wiceszefa kontrwywiadu

- Rosjanie są gotowi do zdecydowanych, wykraczających poza dotychczasowe normy działań. Próbują zakłócić dostawy broni dla Ukrainy, a także rozregulować i zdestabilizować sytuację w Polsce - komentuje rozbicie przez ABW siatki rosyjskich szpiegów Wojciech Brochwicz, były wiceszef polskiego kontrwywiadu. Jak przypuszcza, grupa najprawdopodobniej działała na zlecenie GRU.
Zobacz więcej na temat:  ABW służby i bezpieczeństwo szpieg szpiegostwo POLSKA Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023

B. oficer CIA: seria aresztowań rosyjskich szpiegów może być efektem informacji od źródła w służbach

- Seria aresztowań rosyjskich szpiegów w Europie w ostatnich tygodniach może być efektem informacji uzyskanych od źródła w rosyjskich służbach - ocenia były szef placówki CIA w Moskwie John Sipher. Dodał jednak, że mimo to Rosja nadal ma więcej szpiegów na Zachodzie, niż Zachód w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg szpiegostwo Niemcy Holandia Bułgaria Węgry Europa Stany Zjednoczone Szwecja

Eksperci: Rosja chce wymusić wyprzedzające ustępstwa, wykorzystuje chęć Zachodu do negocjacji

- Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg szpiegostwo Niemcy Holandia Bułgaria Węgry Europa

"Na Zachodzie żyje tysiące szpiegów Rosji". Szereg zatrzymań w wielu krajach po inwazji na Ukrainę

- Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik "Der Spiegel" szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki tysięcy osób, pracujących dla rosyjskich służb wywiadowczych FSB, SWR czy wojskowego GRU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg szpiegostwo Niemcy Holandia Bułgaria Węgry Europa

NASZ WYWIAD Christo Grozew (Bellingcat): Zachód powinien koordynować śledztwa ws. GRU i nie dać się rozgrywać Moskwie

- Dobrą rzeczą jest to, że nam, mediom, udało nam się unieszkodliwić spory arsenał, jakim Kreml posługiwał się w celu destabilizacji sytuacji międzynarodowej. Zdołaliśmy ujawnić nazwiska i twarze agentów GRU, którzy tym się zajmowali  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Christo Grozew, dziennikarz śledczy portalu Bellingcat. Podkreśla, że Zachód powinien koordynować działania w obliczu zagrożeń i nie pozwalać Rosji, by rozgrywała poszczególne państwa przeciw sobie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś Raport Białoruś Niemcy konstytucja 3 maja NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Prof. Galeotti: hub wywiadu Rosji w ambasadzie w Pradze to nie jest wyjątek; Kreml toczy z nami niewypowiedzianą wojnę

- Po aneksji Krymu Rosja rozpoczęła z nami polityczną wojnę, prowadzoną w podziemiu. Bardzo wyraźnie dowodzą tego wydarzenia w Czechach – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Mark Galeotti, komentując ujawnienie udziału rosyjskiego wywiadu GRU w eksplozjach amunicji w Czechach w 2014 roku. Podkreślił, że Zachód nie powinien przechodzić do porządku dziennego nad takimi działaniami Rosji, tak jak w przypadku NATO, powinien solidarnie odpowiadać na akty agresji i prowadzić konsekwentną politykę wobec Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś Raport Białoruś Niemcy konstytucja 3 maja NASZ WYWIAD

Szef czeskiego wywiadu wojskowego: Rosjanie przygotowali się na ujawnienie sprawy wybuchu w składzie amunicji

Szef czeskiego wywiadu wojskowego Jan Beroun powiedział, że Rosjanie przygotowali się na ujawnienie sprawy wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticach. W rozmowie z dziennikiem "Hospodarzske Noviny" Jan Beroun wyraził opinię, że Moskwa wiedziała, iż Czesi mają dowody świadczące o udziale agentów rosyjskiego GRU w eksplozjach sprzed siedmiu lat.
Zobacz więcej na temat:  Czechy służby specjalne wojsko konflikty międzynarodowe Rosja Kreml ŚWIAT Europa