Polskie Radio
Section05
historia PRL

43. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników

Sprzeciw wobec polityki władz PRL, a także niesienie pomocy osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca ’76, przede wszystkim w Radomiu, Ursusie i Płocku. To główne założenia Komitetu Obrony Robotników, którego 43-lecie założenia przypada w bieżącym roku. O historii organizacji mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA historia PRL PRL komunizm KOR Tadeusz Płużański fakty opinie ciekawostki

Historyk: w 1980 roku Polacy powstali z kolan

– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski HISTORIA historia PRL komunizm sierpień 80 1980 Gdańsk Stocznia Gdańska strajki sierpniowe strajki

75. rocznica powołania PKWN. Fakty i mity

75 lat temu, 22 lipca 1944 r., na antenie Radia Moskwa ogłoszono powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i jego propagandowy manifest. - PKWN był wydmuszką stworzoną w Moskwie przez Józefa Stalina jako namiestnictwo komunistyczne nad Polską - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm historia PRL historia Polski stalinizm fakty opinie ciekawostki

Historia na dziś. O manifeście PKWN

22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Edward Gierek PRL zamach Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) Rosja II wojna światowa stalinizm

Gry w otwarte karty, czyli wywiad i kontrwywiad w PRL

- W 99,9 proc. praca kontrwywiadowcza nie ma nic wspólnego z działalnością Jamesa Bonda. To zwykle zajęcie żmudne, biurokratyczne, często sterczy się w jakimś punkcie i próbuje coś wypatrzeć. Wynika to też z faktu, że kontrwywiad jest ubogim krewnym wywiadu. Najlepsi kontrwywiadowcy szli do wywiadu, gdzie można było więcej zarobić i zwykle związane było z wyjazdem na Zachód. Dreptenie za zagranicznymi dyplomatami w PRL było żmudne i nudne - mówił w Polskim Radiu 24 hiostoryk dr Patryk Pleskot.
Zobacz więcej na temat:  PRL szpieg komunizm Ryszard Kukliński historia PRL

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski historia PRL HISTORIA Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956