Polskie Radio
Section05

historia Polski

Jan Pietrzak: Mosze Kantor, przyjaciel Putina, sprywatyzował Holokaust

- Zdumiewające jest, że rocznicę tak ważną dla Żydów i Polaków, którzy kiedyś mieszkali w jednym państwie - w Polsce - oddaje się w ręce geszefciarza - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak. Odniósł się w ten sposób do faktu, że uroczystości w Jerozolimie, które mają upamiętnić wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz, współorganizuje Fundacja Światowe Forum Holokaustu przyjaciela Władimira Putina, rosyjskiego oligarchy Mosze Kantora. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin II wojna światowa Izrael POLSKA Jan Pietrzak Holokaust

Witold Waszczykowski: nie ma podstaw, by prezydent Polski leciał do Izraela

- Jeśli prezydentowi Polski odmówiono prawa zabrania głosu, to nie ma podstaw, żeby uczestniczył w takim wydarzeniu - skomentował w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Witold Waszczykowski decyzję Andrzeja Dudy o rezygnacji z uczestnictwa w izraelskich obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Gościem audycji był także Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Izrael Andrzej Duda Władimir Putin Michał Rachoń Auschwitz

Prezydent weźmie udział w obchodach w Oświęcimiu. Yad Vashem pod znakiem zapytania

Główne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia na terenie b. niemieckiego obozu zagłady. Do Oświęcimia przybędą setki ocalałych i dziesiątki państwowych delegacji z całego świata. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który nie potwierdził jeszcze swojej obecności na obchodach w Yad Vashem, planowanych na 23 stycznia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica Andrzej Duda prezydent kancelaria prezydenta Yad Vashem Izrael Żydzi Rosja Władimir Putin II wojna światowa historia Europy

"Odradzaliśmy mu, ale się uparł". Kulisy spotkania Grodzkiego z ambasadorem Rosji

Portal tvp.info powołując się na źródło w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przedstawił kulisy spotkania marszałka Senatu z ambasadorem Rosji. - Od sierpnia obserwujemy akcje propagandowe Kremla i wiedzieliśmy, że się zaktywizują przed rocznicą Auschwitz, ale pragnienie marszałka było silniejsze i się uparł - powiedział jeden z dyplomatów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Grodzki Senat marszałek senatu Rosja dyplomacja polityka II wojna światowa

"Towarzystwo niepokornych". Okrągłe polskie rocznice w roku 2020

- Pomorze zostało przyłączone do Polski w sposób pokojowy; był to sukces naszej dyplomacji w Wersalu. Wojska frontu pomorskiego, na czele których stał gen. Józef Haller, pilnowały jedynie tego rozstrzygnięcia - mówił  w Polskim Radiu 24 Krzysztof Drażba, naczelnik Biur Edukacji IPN w Gdańsku. Gościem audycji była również Katarzyna Lisiecka, naczelnik Wydziału Upamiętnień gdańskiego IPN.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Morze Bałtyckie Józef Haller puck Andrzej Duda HISTORIA IPN

"Poniemieckie". Historie zaklęte w przedmiotach

- "Poniemieckie" to termin ukuty tuż po wojnie na określenie mienia niemieckiego, które przeszło na własność państwa polskiego tuż po wojnie - tłumaczyła autorka książki. - Mogły być nie tylko budynki, majątki, ale także cała tkanka miejska, architektura, układ przestrzenny, ale również to, co było pod ziemią - skarby, które Niemcy zakopywali opuszczając swoje domostwa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Dominika Klimek II wojna światowa pamiątki KULTURA KSIĄŻKA książki literatura

Zbigniew Romaszewski. Człowiek legenda, człowiek niezłomny

- Ojciec uważał, że polityka jest sztuką rozwiązywania problemów dotyczących całego społeczeństwa, za pomocą zawierania pewnego rodzaju kompromisów - mówiła w Polskim Radiu 24 córka legendy opozycji w czasach PRL, Agnieszka Romaszewska. - Musimy ustalić jak mamy działać w społeczeństwie, w którym jest wiele różnych interesów - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Romaszewski PRL Agnieszka Romaszewska Polskie Radio 24 polityka