Polskie Radio
Section05

historia Polski

Orwell, Joyce i Dante jeszcze raz po polsku. Nowe przekłady klasyków literatury

W ostatnim roku ukazało się kilka nowych tłumaczeń sławnych dzieł literackich, m.in. "Boskiej Komedii" Dantego, "Ulissesa" Jamesa Joyce'a i powieści George'a Orwella. Autorzy przekładów przyznają, że warunki epidemicznej izolacji sprzyjały intensywnej pracy i doprowadzeniu jej do końca.
Zobacz więcej na temat:  literatura HISTORIA James Joyce Dante Alighieri George Orwell KSIĄŻKA książki tłumacz

"Doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię". Jan Żaryn o okresie PRL

- Relacja między Moskwą a władzami PZPR rzutuje na brak suwerenności ówczesnej polskiej państwowości. W Polsce doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię, która nie wykonałaby tego zadania nie tylko bez zezwolenia, ale i bez wsparcia swojego rzeczywistego mocodawcy, czyli właśnie Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn

Londyn: w Ambasadzie RP odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w piątek wieczorem w Ambasadzie RP w Londynie. Głównymi punktami uroczystości były odśpiewanie hymnu narodowego, wręczenie odznaczeń zasłużonym Polakom oraz występ artystyczny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Londyn dyplomacja 11 listopada dzień niepodległości Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 polityka

Wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu w Solurze i Rapperswilu

Ambasada RP w Bernie zorganizowała wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu, podczas których podkreślono zasługi polskiej emigracji w Szwajcarii dla odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach programu "Polacy światu" projekt "Polacy w Szwajcarii", przybliżono dokonania postaci takich jak Antoni Patek, Józef Wierusz-Kowalski, Ignacy Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz, Ignacy Mościcki, Józef Maria Bocheński czy Stefan Kudelski -  ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój światowej kultury, nauki i techniki.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia

Bruksela: otwarto wystawę poświęconą wspólnej historii Polski i Europy

"Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" to wystawa, która wczoraj została otwarta w Brukseli w Dniu Narodowego Święta Niepodległości. Ekspozycję można oglądać w kościele Notre-Dame de la Chapelle. Jej realizatorami są Fundacja Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE oraz Centrum Kultury w Lublinie. Została ona dofinansowania przez Polską Fundację Narodową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 KULTURA Wydarzenia wystawa Unia Europejska Beata Płomecka

"To tygiel narodów, trudno było o konsensus". Bożerodzki o odzyskiwaniu niepodległości na Wileńszczyźnie

- Litwini widzieli tu Litwę, Białorusini - Białoruś, a Żydzi widzieli to jeszcze inaczej. Trudno było znaleźć konsensus. To był tygiel narodów. Wszyscy chcieli mieć tu swoje państwo. Białorusini na przykład ogłosili memorandum, w którym stwierdzili, że Wilno jest stolicą Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Bożerodzki, wileński historyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości 2021 11 listopada odzyskanie niepodległości Wilno Litwa Wileńszczyzna

Codzienny patriotyzm - czym dziś jest?

Polacy wywalczyli niepodległość 103 lata temu. Obecne w polszczyźnie od wieków słowo "patriotyzm" dzisiaj brzmi jednak nieco patetycznie. Najczęściej pojawia się przy okazji świąt narodowych i rocznic. Jaki ma ono wydźwięk na co dzień? Jakimi patriotami jesteśmy w dni powszednie? Jak przejawia się nasz patriotyzm każdego dnia i jakiego patriotyzmu potrzeba nam w zglobalizowanym świecie? 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka niepodległość dzień niepodległości Święto Niepodległości Piotr Firan

"Służą zasypywaniu podziałów". Przemysław Rey o hymnie i polskich symbolach narodowych

- Podziały, szczególnie polityczne są w tej chwili bardzo głębokie. Symbole narodowe i hymn służą w pewnym sensie zasypywaniu tych podziałów i tworzeniu pewnych mostów, które dają jakąś komunikację między zwaśnionymi stronami. To bardzo ważna rola hymnu i symboli narodowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości 2021 11 listopada odzyskanie niepodległości hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego