Polskie Radio
Section05

historia Polski

NASZ WYWIAD J. Sellin: wiele lat zaniedbywano politykę historyczną

- Budujemy mnóstwo instytucji, które polityką historyczną się zajmują, głównie muzea - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jarosław Sellin. Wiceminister kultury wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. "Muzea orężem polityki historycznej", który odbył się w ramach trwającego w Gdyni XI Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin muzeum Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci POLSKA społeczeństwo

"W gruncie rzeczy". Fascynująca biografia Józefa Mitzenmachera

- Biografia to "samograj", czyli historia która sama się opowiada. Do takich właśnie należy biografia Mitzenmachera. Wystarczy znaleźć odpowiednie osoby, które będą w stanie to opowiedzieć - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz i reporter Szymon Wochal. Gościem audycji był również Bogdan Gadomski, autor książki „Biografia agenta". 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mitzenmacher biografia II RP Komunistyczna Partia Polski (KPP)

Agnieszka Łesiuk-Krajewska: chcemy, by pamięć o powstańcach warszawskich była żywa

- Naszym głównym celem jest przypominanie o tym, że bohaterowie Powstania Warszawskiego ciągle są wśród nas. Chcemy aby pamiętali, że my pamiętamy o ich trudzie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska z BohaterOn, projektu mającego na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Antoni Trzmiel

Ks. Mieczysław Józefczyk: to była wojna obronna

- Przeprowadzaliśmy akcje zbrojne przeciwko zdrajcom ojczyzny. To były pojedyncze osoby wskazane przez dowództwo AK. Nadal działaliśmy, już nie zaczepnie, ale odpornie - przyznał w Polskim Radiu 24 ks. infułat Mieczysław Józefczyk, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik walk Powstania Warszawskiego i członek niepodległościowego podziemia po zakończeniu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Armia Krajowa powroty z niepamięci

Zbigniew Gluza: w "Karcie" oddaliśmy głos świadkom

- Kiedy decydowaliśmy o przekuciu pisma podziemnego w legalne doszliśmy do wniosku, że najważniejsze, co możemy zrobić, to odejść od wymiaru współczesności, bo "Karta" podziemna nie była raczej historyczna. Chcieliśmy przekształcić ją w pismo, które wypełnią świadkowie. To była deklaracja jeszcze nawet w ostatnim numerze podziemnym. I ta formuła nie została zakwestionowana do dzisiaj - mówił gość Dwójki, redaktor naczelny kwartalnika historycznego, powstałego w 1982 roku.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Panek Dwójka Zbigniew Gluza Maciej Drygas KULTURA