Polskie Radio
Section05

Holokaust

"Radość soboty". Dowody na istnienie żydowskiego świata

W cyklu "To się czyta" przedstawiamy "Radość soboty. Archiwum życia i śmierci". To poruszający reportaż Marty Grzywacz, w którym dziennikarka przywraca pamięć o członkach grupy Oneg Szabat - żydowskich archiwistach getta warszawskiego i ich heroicznej pracy na rzecz ocalenia historii i tożsamości narodu skazanego na zagładę. Wybrane fragmenty czyta Łukasz Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Lewandowski Archiwum Ringelbluma Małgorzata Szymankiewicz

POLSKIE RADIO 24 Braun neguje istnienie komór gazowych. Poseł PiS: absolutny skandal

- Dla mnie ktoś, kto przypisuje Żydom odpowiedzialność za Holokaust, nie różni się niczym od kogoś, kto przypisuje Polakom odpowiedzialności za Holokaust i w zasadzie nie różni się dużo od kogoś, kto mówi, że Holokaustu w ogóle nie było - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Grzegorz Braun Paweł Jabłoński II wojna światowa

Ścigaj: mam wątpliwości co do ustaleń IPN ws. mordu w Jedwabnem

Przedstawiciele organizacji żydowskich oraz zwolennicy skrajnej prawicy zebrali się w Jedwabnem, w 84. rocznicę wydarzeń z 1941 roku, w których, zgodnie z ustaleniami IPN, z rąk Polaków zginęło kilkuset Żydów. - Wielokrotnie podnoszono, żeby wznowić śledztwo w tej sprawie, że są nowe dowody i fakty. Nie do końca to tak wygląda, jak teza IPN - mówiła w radiowej Jedynce posłanka PiS Agnieszka Ścigaj. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Jedwabne Żydzi Agnieszka Ścigaj

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Powstanie Warszawskie getto warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski historia Polski historia warszawy HISTORIA

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź

Stanisław Ryniak. Wspomnienia pierwszego polskiego więźnia Auschwitz

Niezwykłe zrządzenie losu spowodowało, że pierwszy więzień Auschwitz przeżył cztery lata w miejscu, które stało się cmentarzyskiem milionów. W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przypominamy świadectwo, którym Stanisław Ryniak zdążył podzielić się na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Niemcy II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne