Polskie Radio
Section05

Jedynka

Czym jest deepfake? Naukowcy chcą walczyć z dezinformacją

W erze cyfrowej, gdy technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana, naukowcy podejmują wyzwanie stworzenia metod, które pomogą odróżnić prawdziwe treści od manipulowanych. Na Politechnice Gdańskiej realizowany jest projekt badawczy, który może mieć ogromne znaczenie w walce z dezinformacją.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja dezinformacja Andrzej Czyżewski Politechnika Gdańska deepfake Adam Nowiński Ewa Augustynowicz-Kopeć Artur Wolski

Jak ugotować pyszny żur?

Żur to zupa od zawsze goszcząca na polskich stołach w okresie wielkanocnym. Jest podawany na różne sposoby, w zależności od regionu Polski. Zawsze jednak podstawą do przygotowania żurku wielkanocnego jest zakwas sporządzany z różnych rodzajów mąki oraz wody, powstający w drodze fermentacji. Przepisy na żur wielkanocny zdradzili w "Jedynce Dzieciom" Monika Kucia, ambasadorka polskich produktów i Arek Andrzejewski - edukator kulinarny.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska

Konflikt w Strefie Gazy. Michał Wojnarowicz: żółte światło dla Izraelczyków

Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz pierwszy zażądała natychmiastowego zawieszenia broni w oblężonej Strefie Gazy. Stany Zjednoczone nie zawetowały rezolucji. - USA deklarują, że ciągle jest zgoda na atakowanie Hamasu, ale jednak innymi metodami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki USA Michał Wojnarowicz Strefa Gazy Izrael Palestyna Jan Pachlowski Magdalena Skajewska Tomasz Niedokos Katarzyna Semaan Bliski Wschód

Jak Warszawa stawała się stolicą?

428 lat temu, w marcu 1596 roku, król Zygmunt III Waza zadecydował o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Ponieważ postanowienie władcy nie zostało poparte żadnym aktem prawnym, przez kolejne stulecia to Kraków wciąż pozostawał oficjalnym miastem stołecznym Rzeczypospolitej. Warszawa natomiast określana była mianem "Miasta Rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Mazowsze Kraków Zygmunt III Waza Jakub Domoradzki

Mariusz Szczygieł: literatura pozwala stwierdzić, że nasze poglądy nie są jedynymi

Mariusz Szczygieł jest reportażystą, pisarzem, wydawcą, znawcą Czech, autorem takich m.in. książek jak "Gottland", "Nie ma", "Zrób sobie raj". W rozmowie z Magdą Mikołajczuk opowiedział o tym jak ważne dla kultury są małe księgarnie, czym jest reportaż, a także jaką rolę w rozwijaniu empatii odgrywa literatura jako taka. 
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Szczygieł literatura książki Magda Mikołajczuk Czechy Mały Książę