Polskie Radio
Section05
Jerzy Skolimowski

"Krótka historia polskiego kina" powraca do sal studyjnych. Jakie filmy wybrano tym razem?

Po sukcesie pierwszej odsłony cyklu "Krótka historia polskiego kina" czas na część drugą. Tym razem akcent położony zostanie na "twórców osobnych", czyli tych, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, byli wręcz indywidualistami i pionierami.  
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino kina studyjne Krótka historia polskiego kina Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni Tadeusz Konwicki Roman Polański Jerzy Skolimowski Henryk Kluba Andrzej Żuławski Grzegorz Królikiewicz Marek Piwowski Witold Leszczyński Barbara Sass Piotr Szulkin

Oscary dawniej i dziś. Jak w wyścigu o statuetkę radziły sobie polskie filmy?

Nominacje do tegorocznych Oscarów zostały ogłoszone we wtorkowe popołudnie (23.01). Polski kandydat - "Chłopi" w reżyserii Hugh Welchmana i DK Welchman - niestety nie otrzymał nominacji w kategorii "Najlepsza pełnometrażowa animacja". A jak polskie produkcje radziły sobie w oscarowym wyścigu na przestrzeni dekad? 
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 film polski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Agnieszka Holland Paweł Pawlikowski Jerzy Kawalerowicz Jerzy Hoffman Jerzy Antczak Roman Polański

39. Warszawski Festiwal Filmowy. "Nie zamierzamy uganiać się za przebrzmiałymi gwiazdami"

- Chcemy pokazywać filmy, które powstają w najlepszym momencie pracy twórczej reżyserów. Nas nie interesuje uganianie się za jakimiś przebrzmiałymi gwiazdami. Znacznie bardziej cieszy mnie to, że mogę pokazać np. film zupełnie nieznanego rumuńskiego reżysera, a potem się okazuje, że jest to Cristian Mungiu i zdobywa Złotą Palmę w Cannes - mówił w Dwójce Stefan Laudyn, dyrektor 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy kino Stefan Laudyn FILM Dwójka Andrzej Jakimowski Jerzy Skolimowski

Oscar a sprawa polska, czyli nasze nominacje i statuetki

„IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego walczyło, niestety bezskutecznie, o najsłynniejszą nagrodę filmową świata. Jest jednak coś symbolicznego w tej nominacji: 60 lat wcześniej Jerzy Skolimowski był, wraz z Romanem Polańskim i Jakubem Goldbergiem, współscenarzystą „Noża w wodzie”, pierwszego polskiego filmu, który był nominowany do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Oscary Paweł Pawlikowski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Roman Polański Tomasz Miara Michał Kowarski Trójka

Rozpoczęła się 95. gala wręczenia Oscarów. "IO" Jerzego Skolimowskiego z szansą na nagrodę?

O godz. 17.00 czasu miejscowego, czyli o 1.00 czasu polskiego w Los Angeles rozpoczęła się 95. gala nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. O statuetkę amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w głównej kategorii ubiegają się m.in. "Wszystko wszędzie naraz" Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz "Duchy Inisherin" Martina McDonagha. Polskę reprezentuje film Jerzego Skolimowskiego IO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jerzy Skolimowski Oscary USA Ameryka

Reżyser, scenarzysta i malarz. Radiowy portret Jerzego Skolimowskiego

Jerzy Skolimowski jest nie tylko wielką postacią polskiego kina, ale też człowiekiem uzdolnionym w wielu innych kierunkach. Poza reżyserią i pisaniem scenariuszy twórca nominowanego do Oscara filmu "IO" zajmuje się również m.in. malarstwem; ponadto artysta wielokrotnie stawał przed kamerą, występując w produkcjach cenionych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Jerzy Skolimowski film polski kino

tylko u nas Jerzy Skolimowski nie wierzy, że jego film otrzyma Oscara. Reżyser wskazał faworytów

Jerzy Skolimowski nie wierzy, że jego film "IO" zdobędzie Oscara. Reżyser powiedział Polskiemu Radiu, że nominacja do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jest dla niego wielkim wyróżnieniem. Jednak - jego zdaniem - Oscar dla filmu międzynarodowego zostanie przyznany niemieckiemu obrazowi "Na Zachodzie bez zmian".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Oscary kino Jerzy Skolimowski netflix

Orły dla osiołka, czyli sześć razy "IO" Jerzego Skolimowskiego!

Polska Akademia Filmowa już po raz 25. przyznała Polskie Nagrody Filmowe – Orły. Niekwestionowanym zwycięzcą i bohaterem tegorocznej edycji jest Jerzy Skolimowski ze swoim filmem "IO", który zgarnął aż sześć statuetek. Niestety samego reżysera na ceremonii nie było, ponieważ w Los Angeles promuje swój film, który ma szanse na Oscara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Polskie Nagrody Filmowe Orły Jerzy Skolimowski Andrzej Seweryn Ryszard Jaźwiński Trójka Maria Pakulnis Dawid Ogrodnik