Polskie Radio
Section05
kanon lektur

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła lektury lektury szkolne literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież

Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" jest arcydziełem i świadectwem kunsztu literackiego

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, tegoroczna lektura Narodowego Czytania, jest arcydziełem polskiej literatury. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że powieść należy do kanonu, gdyż porusza bardzo ważne tematy oraz jest świadectwem kunsztu literackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa Wojciech Kolarski literatura KULTURA Powstanie Styczniowe społeczeństwo KSIĄŻKA

"Szkoła nie powinna naginać się mechanicznie do zmian cywilizacyjnych"

- Liderzy technologiczni Doliny Krzemowej, posyłający swoje dzieci do tradycji szkoły, doskonale wiedzą, że świat, który sami wykreowali, nie jest jedynym światem, nie powinien być wszechogarniający. On jest jednym z narzędzi poznania rzeczywistości. W internecie można też znaleźć klasyczne książki czy teksty sztuk teatralnych - mówił w Dwójce Piotr Zaremba, historyk, pisarz, publicysta i były nauczyciel.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła Michał Szułdrzyński Dwójka