Polskie Radio
Section05
Karkonosze

"Zlecieli prawie kilometr lodowym zboczem". Ratownik GOPR o śmiertelnym wypadku na Śnieżce

We wtorek po południu policjanci otrzymali zgłoszenie o trzech osobach, które idąc zboczem Śnieżki, zsunęły się do Kotła Łomniczki tzw. rynną śmierci. Na miejsce natychmiast dotarli polscy i czescy ratownicy. - Zlecieli prawie kilometr lodowym zboczem i w trakcie tego lotu stracili w zasadzie cały sprzęt, który mieli ze sobą. Pogubili wyposażenie, pospadały z nich plecaki. Wszystko rozleciało się po całym zboczu - ujawnił Adam Tkocz, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOPR góry wypadek śmierć służby ratunkowe służby i bezpieczeństwo Śnieżka Karkonosze

Wypadek na Śnieżce. Nie żyją dwie osoby. Ratownicy przerwali akcję

Jak wynika z informacji portalu PolskieRadio24.pl, w Karkonoszach doszło do wypadku, w którym trzy osoby (niektóre relacje mówiły o czterech) spadły z północnej ściany Śnieżki. Dwie osoby, które odnaleziono, nie żyją. Ratownicy nie odnaleźli trzeciej osoby. Akcja poszukiwawcza została zakończona.
Zobacz więcej na temat:  góry Karkonosze zima POLSKA GOPR akcja ratunkowa społeczeństwo ratownik górski Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Śnieżka

Bardzo trudne warunki w górach. IMGW ostrzega, niewykluczone lawiny

Trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej panują w sobotę w Karkonoszach, Tatrach, Sudetach oraz w Beskidach, gdzie w rejonie Babiej Góry goprowcy ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Wieje silny wiatr, a zaspy śniegu miejscami mają metr wysokości. Na szlakach jest ślisko. Z kolei w Bieszczadach można śmiało wychodzić w góry, tam spadło średnio 5-10 cm świeżego śniegu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA góry Karkonosze beskidy Bieszczady GOPR śnieg lód

Wizyta w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy

Trochę baśni, trochę fantastycznych opowieści, ciekawostek i historii powstania gór - to niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających Multimedialne Muzeum Karkonoszy w Karpaczu. Umożliwia to zlokalizowana tam machina czasu, w której wybieramy się w podróż po różnych epokach. Do muzeum w Karpaczu wybrał się Patryk Bedliński, którego podróż mogliśmy śledzić w "Jedynce Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci Karkonosze muzeum

Tatry zamknięte dla turystów. W całych polskich górach ekstremalnie trudne warunki

Na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego został zamknięty cały obszar Tatr po polskiej stronie. W Tatrach obowiązuje czwarty - wysoki - stopień zagrożenia lawinowego i cały czas przybywa śniegu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody Tatry Karkonosze małopolskie Zakopane TOPR GOPR Zakopianka

"Z głową w górach". Karpacz, czyli zabytki, narty i bardzo dużo śniegu

- Pracuję w radiu już 20 lat, ale czegoś takiego jeszcze nie przeżyliśmy, mimo że zrobiłam niejedną "zimową" audycję. Dziś "Jedyne takie miejsce" w kolorze białym. Nasypało w nocy i cały czas sypie. Jest bardzo dużo śniegu - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Sława Bieńczycka. Radiowa Jedynka w ten weekend wyruszyła w wyjątkową podróż do Karpacza.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Patryk Bedliński Karpacz Karkonosze Ferie zimowe

Smakołyki z Karpacza. Czego warto spróbować?

Paweł Turski dopytywał o potrawy typowe dla Karkonoszy. Szef kuchni w restauracji Dwór Liczyrzepy Maciej Rybiałek przyznał, że niełatwo o odpowiedź. – Karkonosze leżą na Dolnym Śląsku, gdzie ludność po II wojnie światowej była napływowa. Można powiedzieć, że to taki tygiel, Wieża Babel różnych potraw, które przywędrowały do nas z różnych całego świata, wraz z mieszkańcami – mówi gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan tradycja KULTURA Karpacz Karkonosze

Wakacje we wrześniu w Polsce? Sposoby na udany wypoczynek poza sezonem

Latem turystyczne miejscowości tętnią życiem, wielu turystów właśnie wtedy korzysta z upragnionego wypoczynku. Warto pamiętać, że również wczesną jesienią możemy wyjechać na udany urlop. - Polska ma ogromną ilość atrakcji, polecam szczególnie większe miasta, które ucierpiały z powodu braku turystów za granicą - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Adam Karpiński, ekspert rynku turystycznego. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wypoczynek aktywność fizyczna urlop turystyka podróże Karkonosze