Polskie Radio
Section05
kino domowe

Napoleon. Historia cesarza Francuzów w dokumencie

Niedawno na ekranach polskich kin pojawił się film Ridleya Scotta pt. "Napoleon". Wielu zarzuca twórcy obrazu nieścisłości historyczne. - Na naszej platformie prezentujemy filmy dokumentalne opisujące historię cesarza Francuzów - mówi Berenika Wyrzykowska-Novi. - Jeśli ktoś chciałby skonfrontować to, co zobaczył w kinie z przekazem historycznym, to serdecznie zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino domowe Kasia Dydo Katarzyna Dydo film dokumentalny

ArteKino Festival - już wkrótce internetowy festiwal filmów europejskich

Wraz z początkiem grudnia rozpocznie się ArteKino Festival. W internecie dostępne będą filmy młodych twórców. - ArteKino Festival to święto młodego europejskiego kina - mówi Berenika Wyrzykowska-Novi z Arte.tv. - Ideą tego festiwalu jest promocja twórców, którzy debiutują jako reżyserzy filmów długometrażowych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Gierszał kino domowe festiwal filmowy Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Polska klasyka filmowa w najwyższej jakości na nowej platformie filmowej

Powstała nowa platforma filmowa, dzięki której będzie można za darmo obejrzeć blisko cztery tysiące rodzimych produkcji w bardzo wysokiej jakości. Oprócz filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animacji można będzie zobaczyć ponad trzy tysiące (!) odcinków Polskiej Kroniki Filmowej. Wszystkie poddano cyfrowej rekonstrukcji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski film dokumentalny filmy animowane Katarzyna Cygler Trójka kino domowe

Setki filmów bez wychodzenia z domu. Popularność platform oferujących wideo na żądanie

Platformy świadczące usługę wideo na żądanie to zasoby setek tytułów filmowych. Wśród nich znajduje się wiele klasyków, które zapisały się na kartach historii kina. O tym w audycji "Fajny film" opowiedzieli Ryszard Jaźwiński i jego gość dr Miłosz Stelmach, filmoznawca, kurator jednej z platform wideo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Ryszard Jaźwiński FILM kino domowe vod

"Jesteśmy świadkami innej konsumpcji sztuki". Robert Kaczmarek o efektach zachowań społecznych po pandemii

- Według badań, tylko 20 proc. widzów deklaruje powrót do kin - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Tomczyk, dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy oraz Miłosz Lodowski, artysta multimedialny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kino kino domowe TEATR SZTUKA KULTURA pandemia społeczeństwo koronawirus

Seans w zupełnie starym stylu. Reportaż

W dobie coraz szybszego internetu, platform streamingowych i filmów jakości 4K albo i lepiej, wciąż są ludzie, którzy chcą przeżyć seans w starym stylu. To znaczy na wiekowym telewizorze kineskopowym obejrzeć film puszczany z kasety VHS. Dodatkowe atrakcje – rytuał wkładania kasety do magnetowidu, charakterystyczny szum przesuwającej się taśmy, zakłócenia obrazu i stres, czy kaseta się nie zatnie – wliczone są w cenę (niewysoką) biletu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż KULTURA kino domowe FILM Grażyna Wielowieyska Trójka

Marlena Gabryszewska: kina studyjne są trudne do zastąpienia

- Kino studyjne to nie jest tylko oglądanie filmów. To jest atmosfera, spotkania bezpośrednio z twórcami i edukatorami. Mamy rok, który zrobił nam ogromnego psikusa, dlatego musieliśmy znaleźć remedium - mówiła w Dwójce szefowa Stowarzyszenia Kin Studyjnych Marlena Gabryszewska o platformie MOJEeKINO.pl, zrzeszającej kina studyjne z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  kino domowe kino Dwójka Roch Siciński KULTURA

Ridley Scott, najwybitniejszy żyjący reżyser brytyjski

Gdyby przedstawić karierę Ridleya Scotta na wykresie, jej linia wyszłaby mocno pofalowana – wielkie sukcesy przeplatają się z porażkami. Przynajmniej pod względem finansowym. Bo artystycznie zawsze był doceniany. Zresztą, kto wie, czym naprawdę jest sukces? "Łowca androidów" był spektakularną klapą, a dziś uznawany jest za jedno z arcydzieł kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina FILM KULTURA rozrywka kino kino domowe Hollywood Wielka Brytania Trójka