Polskie Radio
Section05

konflikty międzynarodowe

Rosja wycofuje wojska z poligonów wokół Ukrainy? "Element wojny informacyjno-psychologicznej"

Rosja rozpoczęła wyprowadzanie części wojsk z zaanektowanego Krymu - rosyjskie media pokazują m.in. ciężarówki i składy kolejowe wywożące sprzęt wojskowy. Jednak część rosyjskich komentatorów zwraca uwagę, że mogą to być działania obliczone na dezinformację.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie serwis wschodni Krym Maciej Jastrzębski infografika ŚWIAT

"Dziś UE mówi jednym głosem. Naszym głosem". Premier o otwartości unijnych granic

Premier Mateusz Morawiecki przy polsko-białoruskiej granicy mówił, że "polska granica to jest świętość". - Ten, który nie potrafi obronić swojej granicy, naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, nie jest szanowany przez innych i pokazuje swoją słabość - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki granica straż graniczna kryzys migracyjny Rosja Białoruś Ukraina bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo

"Wydaje się, że Zachód zgodzi się na finlandyzację Ukrainy". Płociński o sytuacji na Wschodzie

- Trudno powiedzieć, jaka będzie cena pokoju. Wydaje się, że Zachód zgodzi się na finlandyzację Ukrainy w tym rozumieniu, że po pierwsze Ukraina nigdy nie przystąpi do struktur europejskich, a po drugie, że regiony Ługański i Doniecki będą koniem trojańskim Władimira Putina - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej". Gośćmi audycji byli także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" oraz Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Białoruś serwis wschodni Władimir Putin

Wiceszef OSW o ewentualnej deeskalacji: Rosjanie będą próbowali tego samego, ale mocniej

- Rosja cały czas pręży muskuły, ale równocześnie kanały dyplomatyczne są cały czas otwarte. Rosjanie liczą, ze to przyniesie skutek - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Konończuk, wicedyrektor z Ośrodka Studiów Wschodnich. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także amerykanista Mateusz Piotrowski, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina Polskie Radio 24 OSW Paweł Lekki Ośrodek Studiów Wschodnich Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wojna na Ukrainie

Ukraina: jakie wymagania wobec Rosji powinny mieć Europa i USA?

Od kilku miesięcy coraz bardziej napięte stosunki na linii Kijów-Moskwa i coraz bardziej napięta sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej niepokoją cały świat. Agresywna polityka Putina, zapoczątkowana bezprawną aneksją Krymu oraz wzbudzaniem i wsparciem dla separatystycznych tendencji w Donbasie, w ostatnim czasie napotyka na zdecydowany opór ze strony UE i Stanów Zjednoczonych. Czy Kreml się wycofa?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NATO Ukraina Rosja bezpieczeństwo Michalina Szymborska Jarosław Guzy Trójka

"Z każdą godziną staje się mniej prawdopodobny". Dr Adamski o możliwym ataku Rosji na Ukrainę

- Widać, że Rosja wysyła coraz więcej sygnałów, że zamierza kontynuować rozmowy dyplomatyczne i że scenariusz zakładający rosyjską agresję na Ukrainę, z każdą godziną staje się mniej prawdopodobny - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja serwis wschodni Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

Rola Chin w kryzysie wokół Ukrainy. Prof. Boćkowski: oni chętnie napuszczają Rosję

- Państwo Środka chętnie napuszcza Rosję w Europie, dlatego że to angażuje Stany Zjednoczone. Istnieje konflikt interesów pomiędzy Chinami i USA dotyczący podziału sił, Rosja jest państwem, które chciałoby być trzecie, ale trzecia jest tak naprawdę Unia Europejska - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Daniel Boćkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Stany Zjednoczone Chiny NATO bezpieczeństwo polityka GOSPODARKA