Polskie Radio
Section05
Kraków

Leszek Czarny i najgłośniejszy skandal obyczajowy piastowskiej Polski

Panowie, rycerstwo i damy sieradzkie musieli przeżyć szok, gdy na zjeździe w 1271 roku ich księżna, Gryfina Halicka, zdjęła małżeński czepiec. Kobieta oświadczyła tym gestem, że jej mąż, Leszek Czarny, jest impotentem, a małżeństwo od sześciu lat pozostaje nieskonsumowane. Zhańbiony książę nie zaprzeczał. Pierwszym obowiązkiem władcy było spłodzenie potomka, dlatego wystąpienie żony musiało być dla niego ciosem nie tylko prywatnym, ale też politycznym i rzutowało na całe panowanie władcy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Kraków władcy Polski

Prezydent Duda: u harcerzy wolna, niepodległa Polska zawsze była na pierwszym miejscu

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie przypomniał, że historia polskiego harcerstwa była bohaterska, ale czasami też tragiczna. Podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie muzeum i podkreślił, że dzięki niemu więcej osób pozna historię polskiego ruchu harcerskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kraków prezydent Andrzej Duda harcerstwo społeczeństwo

Jak wyglądało stworzenie świata? Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie o biblijnych ilustratorach

Wystawa "Sześć dni stworzenia" w oddziale Czapskich Muzeum Narodowego w Krakowie to opowieść o wielkiej fascynacji światem i zapis głębokiego namysłu nad próbami zrozumienia Wszechświata. Podejmowali je nasi przodkowie z XV i XVI wieku. Jak dawni ilustratorzy Biblii wyobrażali sobie stworzenie świata?
Zobacz więcej na temat:  wystawa Kraków Jakub Domoradzki Muzeum Narodowe w Krakowie Bóg stworzenie świata Biblia Agnieszka Perzanowska

10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Niech żyje literatura! Tuż-Tuż!

Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (2-8 października) i Krakowie (15-19 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci Gdańsk Kraków

Festiwal Sacrum Profanum tym razem jeszcze odważniejszy

- W tym roku chcemy tym mocniej, tym pełniej pokazać właśnie to, czym Sacrum Profanum jest, sięgając po jeszcze większe stylistyczne zróżnicowanie, trochę samych siebie prowokując do jeszcze dalszych poszukiwań, ale też zapraszając do trochę odważniejszych prób na własnej percepcji czy swojej wrażliwości - Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Sacrum Profanum Dwójka Jakub Kukla muzyka współczesna Kraków

Balonowy Puchar Gordona Bennetta startuje w Ameryce, naziemny sztab pomaga z Krakowa

Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody baloniarskie na świecie. Ich 66. edycja rozpocznie się 7 października w USA, a wśród 17 załóg znajdują się również dwie ekipy z Polski. Co ciekawe, latających za oceanem baloniarzy wspomaga naziemny sztab i ekipa meteorologiczna stacjonujący w… Krakowie!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA USA zawody Kraków meteorologia Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka baloniarstwo Puchar Gordona Bennetta

Piotr Skrzynecki. Założyciel Piwnicy pod Baranami

– Jesteśmy wysepką w morzu: bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu i nietolerancji – mówił współtwórca i konferansjer legendarnego krakowskiego kabaretu. 12 września wspominamy 93. rocznicę urodzin Piotra Skrzyneckiego. To dobra okazja, by powrócić do wielu radiowych nagrań związanych z jego życiem i działalnością. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków Piotr Skrzynecki Piwnica pod Baranami HISTORIA historia Polski