Polskie Radio
Section05
krs

Ustawy o KRS i sądach. "To pierwszy etap reformy"

Sejm uchwalił reformę Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Za przyjęciem noweli głosowało 227 posłów, przeciwko opowiedziało się pięciu. Przepisy trafią teraz do Senatu. Zdaniem autorów reformy, zmiany w KRS mają poprawić złą kondycję polskiego sądownictwa. Nowele komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo krs Ministerstwo Sprawiedliwości

Sejm uchwalił reformę KRS i sądów powszechnych

Po tygodniach odkładania głosowań, Sejm uchwalił reformę Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Za przyjęciem pierwszej noweli głosowało 227 posłów, przeciwko opowiedziało się 5. W przypadku drugiej nowelizacji "za" głosowało 229 posłów, przeciw było 3. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Opozycja nie głosowała. Przepisy trafią teraz do Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm prawo sądownictwo krs

"To może sprowadzić sędziów na ziemię"

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt ten zakłada między innymi wygaszenie kadencji 15 członków KRS będących sędziami. Ich następcy będą wybierani przez Sejm. Według poprzednich przepisów, wybierały ich środowiska sędziowskie. O reformie wymiaru sprawiedliwości w Debacie Dnia mówili Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) i Dariusz Grzędziński (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka krs Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Sejm

"Nie widzę reformy sądownictwa w skracaniu kadencji KRS"

Obecne przepisy dotyczące zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok w pięcioosobowym składzie zapadł jednogłośnie. Tym samym Trybunał przychylił się do wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. – Nie podoba mi się ta decyzja. Uważam bowiem, że kadencyjność to pewna świętość – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Sąd Najwyższy Kukiz'15 Sejm Beata Szydło premier Prawo i Sprawiedliwość

TK: Zasady wyboru sędziów do KRS niekonstytucyjne

Przepisy dotyczące obecnych zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niekonstytucyjne. Tak orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ponadto za niezgodne z konstytucją uznał indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego i dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Zbigniew Ziobro krs Ryszard Piotrowski

"Bardzo nam zależy na niezawisłości sądownictwa"

- O ile kręgosłup główny konstytucji z podziałem na poszczególne najważniejsze władze - ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą – musi być zachowany, o tyle coraz więcej jest niuansów, które nie do końca pasują do naszego modelu rozwoju życia społeczno-gospodarczego – powiedział w audycji Jeden na Jednego sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. Odniósł się w ten sposób do pomysłu zmiany konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konstytucja referendum sądownictwo krs Jerzy Jachowicz

Referendum konstytucyjne zabiegiem wizerunkowym prezydenta?

Andrzej Duda chce, by referendum ws. konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. - W przypadku konstytucji, nie możemy pozwolić sobie na wizerunkowy strzał w kolano, gdyby przyszło niewiele osób - mówił Marcin Makowski z "DoRzeczy". - Prezydent próbuje znaleźć jakikolwiek temat, na którym jego partia pozwoli mu wypłynąć - powiedział Łukasz Lipiński z Centrum Analitycznego Polityka Insight.
Zobacz więcej na temat:  Londyn POLSKA Wybory w Europie wybory w Wielkiej Brytanii Brexit Theresa May katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku referendum konstytucja Andrzej Duda Jarosław Kaczyński krs Małgorzata Sadurska Łukasz Lipiński