Polskie Radio
Section05

kultura24

Spektakl „Jeśli Polska nie zginęła, my ją dobijemy” – rzeczywisty obraz Polski i Polaków?

Zgnębiona, podzielona, a także skłócona. Tak wygląda Polska w zbiorze zabawnych i prześmiewczych wierszy reżysera Marka Koterskiego, które stały się fundamentem recitalu „Jeśli Polska nie zginęła, my ją dobijemy”. Premiera spektaklu, który zainteresuje szczególnie fanów kultowego filmu „Dzień świra”, odbyła się tydzień temu w Teatrze Żelaznym w Katowicach. O przedstawieniu mówił w Polskim Radiu 24 aktor Piotr Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Chcieliśmy, aby ludzie poznali Puszczę Białowieską"

- Chcieliśmy, aby ludzie poznali puszczę. Wszyscy musimy wiedzieć, czym ona jest. My także ją odkryliśmy. Choć każde z nas wcześniej w niej było, podczas kręcenia filmu odkryliśmy totalnie inną puszczę, magiczną – powiedziała w audycji Weekend Kulturalny reżyserka Aia Ase. O filmie dokumentalnym „Do ostatniego drzewa” mówił w Polskim Radiu 24 także reżyser Edi Porembny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Puszcza Białowieska ministerstwo środowiska Borys Szyc ekologia Greenpeace Lasy Państwowe

Katarzyna Napiórkowska z odznaką „Zasłużony dla Mazowsza”

Katarzyna Napiórkowska jest marszandką, bizneswoman, artystką niezależną i menedżerką. Jest także prezesem fundacji Franciszki Eibisch i właścicielką galerii, która promuje młodych artystów malarzy. W ostatnich dniach artystka została odznaczona przez marszałka woj. mazowieckiego honorową odznaką "Zasłużony dla Mazowsza". O swojej działalności Napiórkowska opowiadała w Rozmowie Kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo galeria muzeum Warszawa Mazowsze

"Splot religijności i polskości jest czymś niesamowitym"

– Patrząc przez pryzmat polskiej kultury i historii można odnieść wrażenie, że Polacy traktują siebie jako naród w szczególny sposób powiązany z religią – powiedział Paweł Rojek, socjolog i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez” zastanowiliśmy się, w jak mocny sposób Polacy związani sią z religią katolicką i w jakim stopniu naznacza ona narodową kulturę.
Zobacz więcej na temat:  religia katolicyzm społeczeństwo chrześcijaństwo historia Polski

Ostatnie przygotowania do Festiwalu Szekspirowskiego

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez szekspirowskich. Organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. O spektaklu „Jak wam się podoba?” i 21. edycji Festiwalu Szekspirowskiego mówili w audycji Weekend Kulturalny reżyser John Weisgerber i aktorka Kamila Bujalska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 William Szekspir Warszawa

"Stał się jednym z odrzuconych przez powojenną Polskę"

Był autorem najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojcem Koziołka Matołka i twórcą przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet. Literatura dziecięca stała się jednak dla niego przekleństwem. O Kornelu Makuszyńskim mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, autor biografii pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Makuszyński literatura biografia książki dla dzieci literatura polska