Polskie Radio
Section05

kultura24

Warto czytać: Nagroda Identitas 2016

Nagrody finansowe, specjalna statuetka, a także ogromny prestiż. Oto najważniejsze wyróżnienia dla zwycięzców konkursu Fundacji Identitas. Poznamy ich 13 grudnia podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Komu przyznawane są Nagrody Identitas? Kto został nominowany? O tym, w audycji „Warto czytać”, mówił Tomasz Kaźmierowski, prezes zarządu Fundacji Identitas.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Andrzej Duda

Przyznano Wielkie Splendory 2016

Aktorzy Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc; były dyrektor Teatru Polskiego Radia Henryk Rozen i zespół twórców i realizatorów powieści radiowej „Matysiakowe” - to laureaci tegorocznych Splendorów. Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów i twórców za kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Ewa Wiśniewska Andrzej Ferenc henryk rozen Matysiakowie

Kamil Radzimowski: Polak grający na duduku

Jego historia liczy ponad tysiąc, a według niektórych źródeł nawet ponad trzy tysiące lat. Duduk to drewniany instrument dęty wywodzący się z Armenii i przypominający swoim wyglądem flet. Kamil Radzimowski to jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny Polak, który na nim gra. W "Rozmowie kulturalnej”"opowiedział o historii instrumentu i o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z dudukiem.
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna MUZYKA

"Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam" - powieść drogi

"Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam" to powieść drogi – zapis wędrówki do Santiago de Compostela, którą główny bohater przebywa słynną trasą pielgrzymkową. Wyrusza z podnóża Pirenejów, by przemierzyć pieszo północną Hiszpanię, spotkać ludzi z całego świata, zakochać się, a przede wszystkim skonfrontować z przeszłością. O książce w programie Warto Czytać, opowiadał jej autor, Dominik Fórmanowicz.
Zobacz więcej na temat:  książki Santiago de Compostela literatura Hiszpania

Tekla Bądarzewska - zapomniana kompozytorka

Tekla Bądarzewska była pianistką, kompozytorką i autorką największego przeboju XIX wieku, który zawładnął sercami słuchaczy za oceanem, w Kanadzie, Australii i Japonii. W Polsce jednak pozostawała nieznana. O twórczyni "La priere d’une vierge" opowiadała w programie Kobiety Sukcesu pisarka dr Beata Michalec, autorka pierwszej na świecie biografii polskiej kompozytorki "Tekla z Bądarzewskich-Baranowska, autorka nieśmiertelnej La prière d’une vierge".
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin

"Dziurka w eterycznym ciałku". Witkacy z elementami musicalu

- Grając Witkacego nie bawimy się w formę dla formy, natomiast piosenki w spektaklu są odrealnione. Dla jednego to może być rodzaj snu, dla kogoś innego wizja, chora wizja wariata – powiedział w programie Na Scenie aktor i reżyser Saniwoj Król. Gość opowiadał o inscenizacji autorskiej wersji "Wariata i zakonnicy" Stanisława Ignacego Witkiewicza w Teatrze Szparka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Warszawa

„Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy”

Wielkie interesy, spektakularne wzloty i upadki, głośne bankructwa. Marcin Jakub Szymański stworzył pierwszą panoramę łódzkich rodzin przemysłowców. Kto i na czym zbijał fortuny? Kto i dlaczego spadał z piedestału na samo dno bankructwa? O tym w audycji „Między kropkami” opowiadał sam autor książki „Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy”.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Łódź historia Polski