Polskie Radio
Section05
kwarantanna

Śląskie: zatrzymanie na lotnisku. Podróżni złamali zasady kwarantanny

Pięcioro pasażerów, którzy stawili się do odprawy granicznej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, nie odbyło zaplanowanych podróży, bo złamali zasady kwarantanny, nałożonej przez sanepid. Zapłacili też mandaty i czeka ich składanie wyjaśnień w inspekcji sanitarnej i na policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo straż graniczna pandemia kwarantanna COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce mandat Sanepid policja policja polska śląskie Katowice

Brak rekompensaty za czas kwarantanny. Zmiany dla niezaszczepionych w Niemczech

"Osoby niezaszczepione na COVID-19 od 1 listopada nie będą otrzymywać rekompensaty za utracone wynagrodzenie w przypadku odbywania kwarantanny. Część ekspertów uważa to za sprawiedliwe rozwiązanie, inni postrzegają tę decyzję ministra zdrowia za wprowadzanie »obowiązku szczepień tylnymi drzwiami«" - pisze "Tagesschau".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 kwarantanna zdrowie szczepienia Europa Niemcy

Nowy wyjątek od kwarantanny granicznej? Ministerstwo Sprawiedliwości: zwolnienie powinno objąć kontakty z dzieckiem

Wyjątki od kwarantanny granicznej nie obejmują obecnie sytuacji kontaktów rodziców z dziećmi wynikających z orzeczenia sądu; zwolnienie z kwarantanny tych osób powinno zostać uwzględnione przy najbliższej zmianie rozporządzenia - wskazuje resort sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Woś Ministerstwo Sprawiedliwości pandemia koronawirus COVID-19 kwarantanna

Nowe zasady przylotów do Wielkiej Brytanii. Zobacz, co się zmieni dla podróżujących z Polski

Brytyjczycy ogłoszą po południu aktualizację zasad przylotów do Zjednoczonego Królestwa. Obowiązuje system trzech list: czerwonej, pomarańczowej i zielonej. Tylko przybycie z kraju z tej ostatniej nie wiąże się z obowiązkiem kwarantanny. Polska, jak większość krajów Europy, dziś jest na liście pomarańczowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania społeczeństwo koronawirus pandemia COVID-19 sars-cov-2 kwarantanna

Zmiany dla podróżujących z Polski do Niemiec. Dotyczą m.in. ozdrowieńców i zaszczepionych

Od dziś Polska uznawana jest w Niemczech jako obszar ryzyka pandemicznego, a nie - jak do tej pory - wysokiego ryzyka. Oznacza to ułatwienia w warunkach podróżowania z Polski do Niemiec. Najistotniejsze zmiany dotyczą testów na koronawirusa, a także wyjątków dla ozdrowieńców i osób w pełni zaszczepionych.
Zobacz więcej na temat:  pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie podróże obostrzenia Niemcy kwarantanna POLSKA społeczeństwo

Podróżowanie w dobie pandemii. Zobacz, jakie zasady obowiązują w krajach UE

Grecja, Chorwacja i Słowenia to kraje Unii Europejskiej które dla w pełni zaszczepionych turystów zniosły wymóg przedstawiania negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa przy wjeździe. Polacy bez testu i kwarantanny mogą również polecieć do Albanii. Wybierając się do Włoch wciąż trzeba przejść kwarantannę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT podróże kwarantanna test COVID-19 koronawirus POLSKA społeczeństwo wakacje