Polskie Radio
Section05
literatura polska

"Chotomska była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy”

Wanda Chotomska była jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich poetek dla najmłodszych. Na jej twórczości wychowało się kilka pokoleń urodzonych po wojnie Polaków. Napisała około 200 książek, a także liczne teksty popularnych piosenek, między innymi dla harcerskiego zespołu Gawęda. Wanda Chotomska zmarła w środę w wieku 88 lat. Pisarkę wspominała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Karolina Piekarska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Chotomska poezja literatura dziecięca literatura polska

OFF Festiwalu w Katowicach. Spotkanie z literaturą

W Katowicach ruszył OFF Festiwal. Oprócz występów kilkudziesięciu alternatywnych artystów, na odwiedzających czekać będą także inne atrakcje. Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonowała Kawiarnia Literacka – miejsce, w którym festiwalowicze będą mogli porozmawiać z pisarzami, poetami i dziennikarzami. O akcji mówił w Rozmowie Kulturalnej Marcin Maćkiewicz, jeden z organizatorów.
Zobacz więcej na temat:  Off Festival Katowice literatura literatura polska książki Sylwia Chutnik Szczepan Twardoch

"Stał się jednym z odrzuconych przez powojenną Polskę"

Był autorem najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojcem Koziołka Matołka i twórcą przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet. Literatura dziecięca stała się jednak dla niego przekleństwem. O Kornelu Makuszyńskim mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, autor biografii pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Makuszyński literatura biografia książki dla dzieci literatura polska

Tadeusz Konwicki. "Biografia niezwykłego człowieka"

 „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” to pierwsza biografia niezwykłego człowieka, twórcy, którego życiorys odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Książka to portret wybitnego literata, reżysera i scenarzysty, stworzony na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, a także wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. O Tadeuszu Konwickim w audycji Między Kropkami mówiła autorka biografii Lidia Sadkowska-Mokkas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Konwicki literatura książki literatura polska biografia

Pisarstwo Josepha Conrada ciągle zachwyca

Skostniały klasyk czy pisarz aktualny - kim jest dla świata Joseph Conrad? Żeby przybliżyć Polakom tę niezwykła postać, Sejm poświęcił mu rok 2017. W audycji Kultura nie całkiem osobista o twórczości Conrada mówili: Kenijka Catherine Anyango - autorka powieści graficznej inspirowanej "Jądrem ciemności”, prof. Robert Hampson – brytyjski poeta, wykładowca i znawca Conrada oraz Australijczyk Stanley Bill, wykładowca na polonistyce na Uniwersytecie Cambridge.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Monika Małkowska kobieta książki Joseph Conrad literatura polska

Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy

- Gustaw Herling-Grudziński był pisarzem metafizycznym. To znaczy, że wbrew bardzo popularnemu wyobrażeniu, że był jedynie członkiem redakcji "Kultury" lub pisarzem politycznym, przez całe swoje życie zadawał sobie pytania dotyczące istoty człowieczeństwa - mówił prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Górny Gustaw Herling-Grudziński literatura KSIĄŻKA literatura polska malarstwo holenderskie Neapol Włochy KULTURA

Ślady Melchiora Wańkowicza na Kresach

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Wańkowicza, wspominała rozmowy z pisarzem o jego dzieciństwie i całych zimach spędzanych w domu, bez możliwości wyjścia na dwór. - Babki wszystkie mówiły, że on się przeziębi. On się nie rozczulał, on był zły. Mówił, jaki cud, że z tego wyszedł i mógł zapanować nad własnym życiem i że tak się dzieci nie chowa - opowiadała.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik historia Polski HISTORIA Melchior Wańkowicz literatura KULTURA literatura polska Kresy